SSK Raceweek Kinnekulle 1997
Yokohama Cup, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 27 juli 1997
Tävlingsledare:
Mikael Carlsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Yokohama Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Yokohama Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
2000
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
2Rickard WardSWEGislaveds MKSmålandsstenarVolvo 242 
3Fredrik NilssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW M3 E30 
4Bo JohanssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarOpel Ascona B 
7Magnus KarlssonSWESSKLidköpingBMW M3 E30 
8Thomas KarlssonSWEMK KindaKisaOpel KadettTeam Q-Star Motorsport
9Gunnar OlársSWERasbo MKAlundaVauxhall ChevetteA.R.C Motorsport
10Mikael EngdahlSWEÖrebro RCKumlaVW Golf GTI 
11Lars PentellSWEEskilstuna MKEskilstunaVW Scirocco 
13Stefan KarlssonSWEMK RanAskersundFord Taunus 
14Antero OnkamoSWESträngnäs AMSEskilstunaOpel Ascona B 
15Kenneth HjärnerSWESSKBälingeBMW M3 E30 
16Johan SvenssonSWEAnderstorp RCLimmaredAlfa Romeo GTV 2.0 
17Peter TukiaSWEAnderstorp RCGnosjöBMW 323i E21 
18Per RosendahlSWEKolsva MSKöpingToyota StarletTeam CD Cardic/Bildelsspecialisten
19Jörgen AdlénSWESSKJärnaFord Escort Mk2 
21Jan Åke HerslevenSWESSKV:a FrölundaVolvo 242 
22Reine BergströmSWEHällefors MKHälleforsPeugeot 205 GTI 
23Patrick JohanssonSWEFalkenbergs MKVinbergOpel Ascona A 
25Håkan HuggareSWEKolsva MSKöpingOpel Vectra 
28Mats LundgrenSWESSKKungsbackaFord Escort Mk2 
29Mattias JohanssonSWESäffle MCSäffleVolvo 142 
31Torben AuneNORSSKSparbuOpel Kadett GT/E 
32Bengt-Åke AnderssonSWEFjärås MKFjäråsOpel Manta A 
33Robert HolmbergSWEAnderstorp RCSmålandsstenarVolvo 142 
34Anders LittorinSWESSKVärmdöVolvo 242 
35Kent Vidar JohansenNORNAF MSPTitranBMW M3 E30 
36Enar ViktorssonSWEStenungsunds MSUddevallaOpel Manta AStans Gummiverkstad AB
38Peter EinarssonSWEPCS RacingHägerstenVW Golf 
39Kjell BlomSWEMK KindaHornOpel Kadett GT/ETeam Q-Star Motorsport
42Bengt AnderssonSWEKolsva MSKöpingToyota Corolla 
43Perry JohanssonSWEFinspångs MSGöteborgRenault 17 GTS 
46Ingemar HellkvistSWESSKGävleVW Jetta 
49Jörgen KalmerfjordSWELinköpings MSÖverumOpel Manta B 
52Åke GunnarssonSWESkene MSGöteborgOpel Kadett GT/E 
53Göran CarlströmSWESkepptuna MKRimboBMW 318i E30  
55Bo HallmanSWEKolsva MSKolsvaToyota Starlet 
58Kenneth EkströmSWESSKGöteborgOpel Manta B 
59Leif SöderlundSWESkepptuna MKRimboVolvo 242Sundsta Säteri
61Ulf PetterssonSWEMK RimoRimboVolvo 242 
64Jörgen HanssonSWEHyllinge MSHöganäsBMW M3 E30 
65Jan HurtigSWESSKBålstaRenault DauphineOK Racing Team
66Peter FranzénSWESSKHuddingeAutobianchi A112 
71Reine SöderkvistSWEVara MKGrästorpSAAB 99 
72Urban SöderkvistSWEVara MKGrästorpFord Sierra 
73Stefan AdbringSWEÖrebro RCÖrebroFord Escort RS 2000 
76Bengt O NordinSWESSKSvärdsjöPorsche 911 
81Per EnskogSWESkövde MKSkövdeOpel Ascona A 
85Hans "Hasse" JohanssonSWESkövde MKAxvallOpel Kadett 
94Peter OlssonSWEFjärås MKKungsbackaOpel Kadett GT/E 
97Hans WarbergSWEFalkenbergs MKGöteborgBMW 318i E30  
98Åke RådströmSWEHaninge MKTyresöVolvo 242 

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT