STCC Anderstorp 2006
Formula Renault 2000, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 12 augusti 2006
Tävlingsledare:
Alex Möller
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formula Renault 2000
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:31.493, Filipe Albuquerque
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formula Renault 2000
Pole Position:
#10 Filipe Albuquerque
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Matilda Eriksson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
110Filipe AlbuquerquePORCoimbraFormula Renault 2.001:31.493Motopark
226Xavier MaassenNEDMaastrichtFormula Renault 2.001:31.607JD Motorsports
341Sebastien BuemiSUIMonacoFormula Renault 2.001:31.694Motopark
414Brendon HartleyNZLPalmerston NorthFormula Renault 2.001:31.773Motopark
5124Kasper AndersenDENDARCSkanderborgFormula Renault 2.001:31.885JD Motorsports
617Sergei AfanisievRUSToljattiFormula Renault 2.001:31.909Lukoil Racing
727Atte MustonenFINHeinolaFormula Renault 2.001:32.045Koiranen Bros Motorsport
825Chris van der DriftNZLMilton KeynesFormula Renault 2.001:32.047JD Motorsports
935 Mervyn KoolNEDOud-Beijerland Formula Renault 2.001:32.092AR Motorsports
1012John EdwardsUSALouisvilleFormula Renault 2.001:32.127Motopark
1139Mihai MarinescuROMBrasovFormula Renault 2.001:32.185Petrom District Racing
1229Frederic VervischBELKortrijkFormula Renault 2.001:32.199SL Formular Racing
1384Alexander HaegermarkSWEKAKGöteborgFormula Renault 2.001:32.58KEO Racing
1452Sergey ChukanovUKRDneprodzerzhinskFormula Renault 2.001:32.654Lukoil Racing
1569Mika MäkiFINPirkkalaFormula Renault 2.001:32.678Koiranen Bros Motorsport
162Steffen MøllerDENDARCHolstebroFormula Renault 2.001:32.789Team Aarhus Racing
173Oscar WilkensNEDLeiderdorpFormula Renault 2.001:32.988MP Motorsports
181Jesper Wulff LaursenDENDARCAarhusFormula Renault 2.001:33.05Racing Sweden
1924Mikael "Micke" Bern(Ohlsson)SWEHyllinge MSKlippanFormula Renault 2.001:33.061Team SRTS
2033Daniel IvarssonSWEHyllinge MSÄngelholmFormula Renault 2.001:33.177KEO Racing
2128Tomi LimmonenFINEspoo MSCHelsingforsFormula Renault 2.001:33.331Koiranen Bros Motorsport
2234Duarte Felix da CostaPORCascaisFormula Renault 2.001:33.343AR Motorsports
235Niklas EdlingSWETeam 13SödertäljeFormula Renault 2.001:33.456Racing Sweden
247Philip ForsmanSWEKAKGrödingeFormula Renault 2.001:33.594Trackstar Racing
258Christian KronegårdSWEKAKStockholmFormula Renault 2.001:34.047Trackstar Racing
2618Viktor HuggareSWEKolsva MSKöpingFormula Renault 2.001:34.174Huggare Racing
27108Gwendolyn HertzbergerNEDRotterdamFormula Renault 2.001:34.213van Amersfoort
28107Dennis SwartNEDHeemskeerkFormula Renault 2.001:34.359van Amersfoort
2931Anton NebylitskiyRUSMoskvaFormula Renault 2.001:34.535SL Formular Racing
3015Jens RenstrupDENAarhus ASSholsborgFormula Renault 2.001:36.18Team Aarhus Racing
316Dan "Sam Whan" von RosenSWESSKSmygehamnFormula Renault 2.001:36.606Team Aarhus Racing

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT