STCC Kanonloppet Karlskoga 2002
MC Synsam Trophy 600, Race, 18 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Söndag 18 augusti 2002
Tävlingsledare:
Mikael Carlsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
MC Synsam Trophy 600
Längd i km:
45.54 km
Snabbaste varv:
1:07.723, Christer "Cralle" Lindholm
1:07.723, Jimmy Lindström
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
MC Synsam Trophy 600
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
129Christer "Cralle" LindholmSWELinköpings MSEnskedeYamaha01:07.72320:31.43218 Team Podium
21Kai Børre AndersenNOROslo MCKBekkestuaYamaha01:07.82320:35.5231804.091Veidec Racing
374Fredrik JanssonSWEFilipstads MCGöteborgYamaha01:07.88220:36.5281805.096Shell Yamaha Racing
411Mikael "Crazy Mike" NilssonSWEKarlskoga MFKarlskogaYamaha01:08.09220:39.1951807.763Shell Yamaha Racing
59Lars-Erik LandströmSWEHaparanda MCCSangisYamaha01:08.60920:49.6591818.227Veidec Racing
666Peter LindénSWEKarlskoga MFLidköpingHonda01:08.75520:50.0271818.595 
772Stefan FolkessonSWEKarlskoga MFKristianstadHonda01:08.42420:50.2221818.79Team Claessons Bromölla
82Lars "Lasse" CarlbarkSWEKarlskoga MFKumlaYamaha01:08.56220:50.6591819.227Carlbark Shell
936Dag-Steinar SundbyNORNMK OsloHolterYamaha01:08.5220:54.441823.008Komatsu Sundby Racing
1069Magnus "Kotte" GranqvistSWELudvika MSLudvikaHonda01:09.03520:58.6461827.214Flash Engineering
1122Alexander LundgrenSWEFolkare MKAvestaYamaha01:09.11221:04.6081833.176Lundgrens Motor
1239Henrik StenbergSWEKalix MKKalixHonda01:09.66521:17.1351845.703MC Norr AB
1353Jörgen LarssonSWEKarlskoga MFDejeSuzuki01:09.48621:19.6841848.252 
1471Petter SolliNOROslo MCKRastaYamaha01:09.58621:20.0971848.665Oslo Yamaha Senter
1591Michael LarssonSWEFalkenbergs MKKungsbackaYamaha01:10.1221:21.5761850.144Yamaha Center Göteborg
1654Kristofer RosenlundSWEKarlskoga MFTrollhättanYamaha01:09.47821:21.8161850.384 
1727Jörgen AnderssonSWELinköpings MSNyköpingYamaha01:10.26221:22.7991851.367 
1862Henrik GustavssonSWEKarlskoga MFÖrebroYamaha01:10.10721:23.6661852.234 
1926Victor ZuberSWEVästra MKJärfällaYamaha01:09.79221:23.7411852.309Team Mitonga Racing
2014Christer AnderssonSWEHyllinge MSEslövYamaha01:10.7921:34.906181:03.474Vulko Eslöv AB
2118Tobias AnderssonSWETomelilla MKTomelillaYamaha01:09.85721:37.449181:06.017Hagstad-Stromag-Trelleborg


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF24Tage SolbergNORSolør MCKLørenskogSuzuki01:08.95415:09.20713 
DNS31Kenneth AnderssonSWELilla Edet MKUpphäradYamaha  Casa Con
DNF44Jimmy LindströmSWEVästra MKSödertäljeSuzuki01:07.72302:20.617Itchi Ban Suzuki
DNF17Daniel BjörkSWEKarlskoga MFVretstorpYamaha01:11.104:51.572karlskogaracing.com

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT