SSK Karlskoga Kanonloppet 1994
SSK Klass 1, Race, 12 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Söndag 28 augusti 1994
Tävlingsledare:
Bo Pettersson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
SSK Klass 1
Längd i km:
30.36 km
Snabbaste varv:
1:26.39, Karl "Kalle" Kallin
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Lady Opel Cup
SSK Klass 1
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
3000
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
152Karl "Kalle" KallinSWEKils MK BilVärmlands NysäterVW Golf GTI1, Kl101:26.3917:30.8412  
253Eric PerssonSWEKatrineholms MKKatrineholmCitroën AX GT2, Kl1 17:39.741208.9 
374Elisabeth "Bettan" NilssonSWEMunkfors MCKarlstadOpel Corsa GSI1, LOC 17:43.251212.41 
481Pia LassboSWESäters MKStora SkedviOpel Corsa GSI2, LOC 17:44.081213.24 
576Anette PerssonNORNMK Modum & SigdalKrokstadelvaOpel Corsa GSI3, LOC 17:45.331214.49 
677Christina LundbergSWESSKUppsalaOpel Corsa GSI4, LOC 17:57.741226.9 
78Markus NybergSWEÄlmhults MKLiatorpVolvo 2423, Kl1 17:59.981229.14EWJ Rally & Racing Team
891Monica StråthSWEÖrebro BMCKKistaOpel Corsa GSI5, LOC 18:00.81229.96 
913Benno AndreassonSWEMK VättleStenkullenVolvo 262C4, Kl1 18:01.421230.58 
1075Anette "Nettan" HalldinSWEKils MK BilKilOpel Corsa GSI6, LOC 18:05.971235.13 
1196Lars-Erik LundinSWEMSCCMalmöVolvo5, Kl1 18:06.651235.81 
1273Ulrika LindvallSWELuleå MSLerumVolvo 2426, Kl1 18:23.141252.3 
1310Bengt PetterssonSWEÖrebro RCÖrebroVolvo 2447, Kl1 18:24.041253.2 
1462Lars PeistorpetSWESäffle MCKarlstadVolvo 2428, Kl1 18:31.24121:00.4 
1554Hans SvenssonSWESSKHägerstenVW Golf GTI9, Kl1 18:37.74121:06.9 
1631Rolf L DömstedtSWEKolsva MSKöpingVolvo 24210, Kl1 18:39.29121:08.45 
1738Lars "Lasse Q" ArvidssonSWESMK SöderhamnSandarneVolvo 24211, Kl1 18:43.09121:12.25 
1978Anette LingSWEKolsva MSKöpingOpel Corsa GSI7, LOC 18:43.28121:12.44 
1887Irene PerssonSWEStorfors MKStorforsOpel Corsa GSI8, LOC 18:43.55121:12.71 
2089Kristin SwenssonSWESMK SöderhamnSöderhamnVolvo 24212, Kl1 18:46.58121:15.74 
2163Frank A DahlNORNAF HallingdalÅlVolvo 24413, Kl1 18:52.07121:21.23 
2255Reine BergströmSWEHällefors MKHälleforsFord Escort RS14, Kl1 18:56.22121:25.38 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF3Niclas BengtssonSWEFalkenbergs MKGöteborgVolvo 242, Kl1  7 
DNF56Gunnar "Walle" WallinSWESVKGGunnilseVolvo Amazon (122S), Kl1  7REAB Radar Electronics
DNF85Maria ErikssonSWESSKUppsalaOpel Corsa GSI, LOC  2 
DNF5Jonas KarlssonSWEFalkenbergs MKVinbergVolvo 244, Kl1  1Hall Racing
DNS21Sven SonnerbySWEVimmerby MSGullringenVolvo 242, Kl1   
DNF34Roger RudenbrandtSWEBorås MKHedaredVolvo 242, Kl1   
DNF58Anders GustavsonSWEÖstgöta BSFNorrköpingVW Golf II GTI, Kl1  Magic Racing

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb

Design by Bloms IT