SSK Raceweek Kinnekulle 1997
Yokohama Cup, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Lördag 26 juli 1997
Tävlingsledare:
Mikael Carlsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Yokohama Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:00.61, Magnus Karlsson
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Yokohama Cup
Pole Position:
#7 Magnus Karlsson
Publik:
2000
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
17Magnus KarlssonSWESSKLidköpingBMW M3 E3001:00.61 
23Fredrik NilssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW M3 E3001:00.86 
397Hans WarbergSWEFalkenbergs MKGöteborgBMW 318i E30 01:01.01 
436Enar ViktorssonSWEStenungsunds MSUddevallaOpel Manta A01:01.14Stans Gummiverkstad AB
58Thomas KarlssonSWEMK KindaKisaOpel Kadett01:01.37Team Q-Star Motorsport
64Bo JohanssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarOpel Ascona B01:01.43 
79Gunnar OlársSWERasbo MKAlundaVauxhall Chevette01:01.44A.R.C Motorsport
853Göran CarlströmSWESkepptuna MKRimboBMW 318i E30 01:01.48 
914Antero OnkamoSWESträngnäs AMSEskilstunaOpel Ascona B01:01.59 
102Rickard WardSWEGislaveds MKSmålandsstenarVolvo 24201:01.76 
1122Reine BergströmSWEHällefors MKHälleforsPeugeot 205 GTI01:01.87 
1239Kjell BlomSWEMK KindaHornOpel Kadett GT/E01:01.95Team Q-Star Motorsport
1319Jörgen AdlénSWESSKJärnaFord Escort Mk201:02.06 
1418Per RosendahlSWEKolsva MSKöpingToyota Starlet01:02.08Team CD Cardic/Bildelsspecialisten
1510Mikael EngdahlSWEÖrebro RCKumlaVW Golf GTI01:02.19 
1666Peter FranzénSWESSKHuddingeAutobianchi A11201:02.5 
1725Håkan HuggareSWEKolsva MSKöpingOpel Vectra01:02.82 
1833Robert HolmbergSWEAnderstorp RCSmålandsstenarVolvo 14201:02.88 
1932Bengt-Åke AnderssonSWEFjärås MKFjäråsOpel Manta A01:02.91 
2016Johan SvenssonSWEAnderstorp RCLimmaredAlfa Romeo GTV 2.001:02.93 
2158Kenneth EkströmSWESSKGöteborgOpel Manta B01:02.95 
2215Kenneth HjärnerSWESSKBälingeBMW M3 E3001:03.33 
2372Urban SöderkvistSWEVara MKGrästorpFord Sierra01:03.43 
2485Hans "Hasse" JohanssonSWESkövde MKAxvallOpel Kadett01:03.58 
2559Leif SöderlundSWESkepptuna MKRimboVolvo 24201:03.74Sundsta Säteri
2642Bengt AnderssonSWEKolsva MSKöpingToyota Corolla01:04 
2771Reine SöderkvistSWEVara MKGrästorpSAAB 9901:04.04 
2865Jan HurtigSWESSKBålstaRenault Dauphine01:04.11OK Racing Team
2943Perry JohanssonSWEFinspångs MSGöteborgRenault 17 GTS01:04.53 
3021Jan Åke HerslevenSWESSKV:a FrölundaVolvo 24201:04.55 
3164Jörgen HanssonSWEHyllinge MSHöganäsBMW M3 E3001:04.58 
3273Stefan AdbringSWEÖrebro RCÖrebroFord Escort RS 200001:04.81 
3317Peter TukiaSWEAnderstorp RCGnosjöBMW 323i E2101:05.1 
3452Åke GunnarssonSWESkene MSGöteborgOpel Kadett GT/E01:05.45 
3538Peter EinarssonSWEPCS RacingHägerstenVW Golf01:06 
3628Mats LundgrenSWESSKKungsbackaFord Escort Mk201:07.45 
3723Patrick JohanssonSWEFalkenbergs MKVinbergOpel Ascona A01:09.45 
3846Ingemar HellkvistSWESSKGävleVW Jetta01:12.57 

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT