SSK Raceweek Kinnekulle 1997
Yokohama Cup, A Final, 12 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 27 juli 1997
Tävlingsledare:
Mikael Carlsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Yokohama Cup
Längd i km:
24.876 km
Snabbaste varv:
1:01.22, Hans Warberg
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Yokohama Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
2000
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
136Enar ViktorssonSWEStenungsunds MSUddevallaOpel Manta A 15:44.2912 Stans Gummiverkstad AB
22Rickard WardSWEGislaveds MKSmålandsstenarVolvo 242 15:48.831204.54 
314Antero OnkamoSWESträngnäs AMSEskilstunaOpel Ascona B 15:49.441205.15 
453Göran CarlströmSWESkepptuna MKRimboBMW 318i E30  15:49.891205.6 
54Bo JohanssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarOpel Ascona B 15:50.571206.28 
697Hans WarbergSWEFalkenbergs MKGöteborgBMW 318i E30 01:01.2215:52.361208.07 
79Gunnar OlársSWERasbo MKAlundaVauxhall Chevette 15:52.791208.5A.R.C Motorsport
810Mikael EngdahlSWEÖrebro RCKumlaVW Golf GTI 15:55.181210.89 
1039Kjell BlomSWEMK KindaHornOpel Kadett GT/E 15:56.691212.4Team Q-Star Motorsport
922Reine BergströmSWEHällefors MKHälleforsPeugeot 205 GTI 15:58.291214 
1125Håkan HuggareSWEKolsva MSKöpingOpel Vectra 16:09.751225.46 
1258Kenneth EkströmSWESSKGöteborgOpel Manta B 16:11.71227.41 
1316Johan SvenssonSWEAnderstorp RCLimmaredAlfa Romeo GTV 2.0 16:12.011227.72 
1459Leif SöderlundSWESkepptuna MKRimboVolvo 242 16:13.871229.58Sundsta Säteri
158Thomas KarlssonSWEMK KindaKisaOpel Kadett 16:15.561231.27Team Q-Star Motorsport
1632Bengt-Åke AnderssonSWEFjärås MKFjäråsOpel Manta A 16:16.641232.35 
1771Reine SöderkvistSWEVara MKGrästorpSAAB 99 16:24.161239.87 
1852Åke GunnarssonSWESkene MSGöteborgOpel Kadett GT/E 16:25.061240.77 
1921Jan Åke HerslevenSWESSKV:a FrölundaVolvo 242 16:30.271245.98 
2073Stefan AdbringSWEÖrebro RCÖrebroFord Escort RS 2000 16:36.931252.64 
2138Peter EinarssonSWEPCS RacingHägerstenVW Golf 16:37.371253.08 
2217Peter TukiaSWEAnderstorp RCGnosjöBMW 323i E21 16:38.021253.73 
2372Urban SöderkvistSWEVara MKGrästorpFord Sierra 16:39.181254.89 
2465Jan HurtigSWESSKBålstaRenault Dauphine 16:41.621257.33OK Racing Team
2528Mats LundgrenSWESSKKungsbackaFord Escort Mk2  111v 
2643Perry JohanssonSWEFinspångs MSGöteborgRenault 17 GTS  93v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF66Peter FranzénSWESSKHuddingeAutobianchi A112  6 
DNF23Patrick JohanssonSWEFalkenbergs MKVinbergOpel Ascona A  5 
DNF15Kenneth HjärnerSWESSKBälingeBMW M3 E30  4 
DNF18Per RosendahlSWEKolsva MSKöpingToyota Starlet  3Team CD Cardic/Bildelsspecialisten
DNF3Fredrik NilssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW M3 E30   
DQ7Magnus KarlssonSWESSKLidköpingBMW M3 E30   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DQ7Magnus KarlssonDiskad p g a vårdslös körning.

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT