Kinnekulle Ring, SM-Final + SSK 1975
SSK Klass D, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 17 augusti 1975
Tävlingsledare:
Björn Bellander
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
SSK Klass D
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Lennart Nilsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
SSK Klass D
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
7100
Tävlingssekreterare:
Gunilla Bellander

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
1Sveneric OlssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarVolvo 142SEEO:s Motor
2Bill TaubeSWESSKSolnaBLMC 
3Greger PeterssonSWEFalkenbergs MKHalmstadBLMCComfort Racing
4Håkan SandinSWEBotkyrka MKSödertäljeVolvo Amazon (122S)Trend Bildelar
5Lars NordahlSWESSKLidingöAustin Healey SpriteRonwill SpeedShop
6Göran MajssonSWEBotkyrka MKNyköpingFord Escort 1300 GTHumle Dumle Racing
9Börge JespersenSWEGöteborgs MFLerumVolvo Amazon (122S) 
11Jan WadebornSWESSKSkaraFord AngliaUno-X Skultorp
12Hans-Göran OlssonSWEGöteborgs MFLilla-EdetBLMC Cooper SMini Men
13Leif JerkerssonSWESSKSjömarkenBLMC 
14Håkan AllrinSWESödra AKMalmöBLMCAllrins Rör
15Göte AnderssonSWERasbo MKUppsalaNSU TT 
16Gunnar StåhlSWEVästerås MSVästeråsBMC Cooper S 
18Roger WibomSWEMSK KvarnvingarnaMjölbyBMC Cooper SMatchbox
19Kaj DahlbackaSWESSKStockholmVolvo 142VVF Flytt & Transport
21Sture MårtenssonSWESMK SöderhamnGävleBMC Cooper SBrittas Rest
22Mats GustavssonSWEGöteborgs MFGöteborgVolvo Amazon (122S)K G Knutsson AB
23Anita ÅslundSWESMK SundsvallFagervikBLMC 
24Jan AnderssonSWESSKSjömarkenBLMC 
27Bengt BergquistSWESMK GävleGävleFord EscortPanab
28Peter HertzbergSWESSKHuddingeBLMC 
31Ruben MildSWEMSK KvarnvingarnaLinköpingBLMC 
32Sievert LindbladSWESSKNorsborgAlfa Romeo 1600 GTAS O Lindblads Serv
33Bo Carlsson SWESMK TrollhättanTrollhättanBLMCMini Men Race
36Torbjörn StrömfeldtSWEFalköpings MK FalköpingFord Escort 
37Kaal WirginSWEKAK/SMalmöBLMCAB Dental Teknik
38Jan SwedenborgSWELunds ACLundBMC Cooper SLB-Hus
45Gunnar HesselgrenSWEYdre MKÖsterbymoBLMC 
47Hermann DalbakkeNORKNA Oslo & OmegnLiNSU 1000 TT SpiessHjelpis Motorstall
49Claes Åke AndreassonSWEMölndals MKV:a FrölundaVolvo Amazon (122S) 
51Jerker ErikssonSWEKAKMalmöBLMC Cooper SAllrins Motor
57Gunnar PerssonSWESVKGSvenshögenVolvo 142HPD Racing Team
58Kent LarssonSWESMK TrollhättanSjuntorpBLMCMini Men Race
59Inge JohnsonSWESSKNossebroVolvo PV 544HPD Racing Team
62Bengt AsphSWESSKStockholmVolvo 142 
64Svein Vidar AannestadNORHistorisk Racing NorgeSandeBMC Cooper S 
65Ulf GranbergSWEFalkenbergs MKFlodaVolvo 142Se Racing Team
66Mats WargSWESMK DalaFalunBLMC 
67Guy E StrömstenSWESVKGAskimVolvo PV 544HPD Racing Team
68Stefan PetterssonSWEGestrike RTHoforsFord EscortBePe Racing Team
72Anders LöwqvistSWEVetlandaBMC Cooper S 

Design by Bloms IT