SSK Raceweek Kinnekulle 1997
Etab Data Cup, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 27 juli 1997
Tävlingsledare:
Mikael Carlsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Etab Data Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Etab Data Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
2000
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
2Eric PerssonSWEKatrineholms MKKatrineholmMercedes 190Lejtorp Racing
3Gunnar "Professorn" LundströmSWEUmeå AKUmeåFord Capri 
4Anders DahlgrenSWEUlricehamns MKUlricehamnMercedes 190 E 2.3-16 
5Tomas NyströmSWEMK RimoRimboBMW M3 E30 
6Torbjörn NordenströmSWEAnderstorp RCGnosjöOpel Manta AGnosjö Automatsvarvning AB
7Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E36 
8Jonas LundhbergSWESSKUppsalaMercedes 190 E 2.3-16Marksam Racing
9Håkan MalmborgSWEKarlskoga MFBålstaMercedes 190 E 2.3-16 
10Villy ZielinskiSWESVKGGånghesterLotus Europa 
11Mikael DahlgrenSWEUlricehamns MKUlricehamnMercedes 190 E 2.3-16 
12Jan WalterSWEÖrebro RCGarphyttanMazda RX7 
13Tomas KarlssonSWEKils MK BilKarlstadFord Sierra 
15Peter ErikssonSWEHyllinge MSFlyingeMercedes 190 E 2.3-16 
16Ulf PalmSWESMK NyköpingJönåkerVolvo 940Bridgestone Sweden AB
17Lars BrandströmSWESSKDjuråsFord Sierra 
18Börje SkoogSWEBorlänge MKBorlängeBMW M3 
19Henrik AhonenSWESMK GävleGävleVolvo 944 
21Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaBMW 320i E36Etab Data AB
22Ola JunelövSWEAnderstorp RCVaggerydFord Escort 
23Tomas StenlundSWEMK Nord-JämtenSvanavattnetFord Capri 
28Bengt LundströmSWESkillingaryds MKBorMercedes 190 E 2.3-16 
29Roger EkmanSWESSKGråboOpel Kadett 
32Magnus OlssonSWEKalmar MKPårydCitroën BX 
33Tommy MårtenssonSWEMS StockholmSundbybergBMW M3 E30 
36Hans "Hasse" GrönlundSWESSKGrumsVolvo 142 
39Svein Kr. KristiansenNORNMK HadelandGranFord Anglia 
45Ingvar JohanssonSWEAnderstorp RCGislavedBMW 320i E30 
48Leif SödermanSWESSKEnköpingRenault R8 GordiniOK Racing Team
51Leif FrykåsSWESVKGHisings KärraFord Anglia 
53Kjell-Ove AnderssonSWEKullings MSVedumVolvo 242 
54Göran LarsonSWEÖrebro RCVintrosaVolvo 142 
55Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E36Etab Data AB
56Magnus JonssonSWESSKMalmköpingFord Sierra 
62Jonas IngreSWEClub Alfa Romeo SveziaHägerstenAlfa Romeo Alfetta GT 
72Rickard WardSWEGislaveds MKSmålandsstenarVolvo 242 
99Hans "Hasse Z" BerglundSWEGöteborgs MFV:a FrölundaBMW 320i E36Motordesign Sweden

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT