Kinnekulle Ring, SM-Final + SSK 1975
SSK Klass D, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 17 augusti 1975
Tävlingsledare:
Björn Bellander
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
SSK Klass D
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:03, Lars Nordahl
Domare:
Lennart Nilsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
SSK Klass D
Pole Position:
#5 Lars Nordahl
Publik:
7100
Tävlingssekreterare:
Gunilla Bellander

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
15Lars NordahlSWESSKLidingöAustin Healey Sprite01:03Ronwill SpeedShop
22Bill TaubeSWESSKSolnaBLMC01:03.2 
33Greger PeterssonSWEFalkenbergs MKHalmstadBLMC01:04Comfort Racing
447Hermann DalbakkeNORKNA Oslo & OmegnLiNSU 1000 TT Spiess01:04.2Hjelpis Motorstall
54Håkan SandinSWEBotkyrka MKSödertäljeVolvo Amazon (122S)01:04.3Trend Bildelar
619Kaj DahlbackaSWESSKStockholmVolvo 14201:04.3VVF Flytt & Transport
71Sveneric OlssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarVolvo 14201:04.6SEEO:s Motor
818Roger WibomSWEMSK KvarnvingarnaMjölbyBMC Cooper S01:04.7Matchbox
972Anders LöwqvistSWEVetlandaBMC Cooper S01:05.8 
106Göran MajssonSWEBotkyrka MKNyköpingFord Escort 1300 GT01:06.1Humle Dumle Racing
1145Gunnar HesselgrenSWEYdre MKÖsterbymoBLMC01:06.4 
1232Sievert LindbladSWESSKNorsborgAlfa Romeo 1600 GTA01:06.7S O Lindblads Serv
1314Håkan AllrinSWESödra AKMalmöBLMC01:06.9Allrins Rör
1421Sture MårtenssonSWESMK SöderhamnGävleBMC Cooper S01:07Brittas Rest.
1522Mats GustavssonSWEGöteborgs MFGöteborgVolvo Amazon (122S)01:07.1K G Knutsson AB
1637Kaal WirginSWEKAK/SMalmöBLMC01:07.3AB Dental Teknik
1731Ruben MildSWEMSK KvarnvingarnaLinköpingBLMC01:07.7 
1866Mats WargSWESMK DalaFalunBLMC01:07.8 
1957Gunnar PerssonSWESVKGSvenshögenVolvo 14201:07.8HPD Racing Team
2012Hans-Göran OlssonSWEGöteborgs MFLilla-EdetBLMC Cooper S01:07.9Mini Men
2138Jan SwedenborgSWELunds ACLundBMC Cooper S01:07.9LB-Hus
2259Inge JohnsonSWESSKNossebroVolvo PV 54401:08.2HPD Racing Team
239Börge JespersenSWEGöteborgs MFLerumVolvo Amazon (122S)01:08.5 
2458Kent LarssonSWESMK TrollhättanSjuntorpBLMC01:08.9Mini Men Race
2528Peter HertzbergSWESSKHuddingeBLMC01:09 
2615Göte AnderssonSWERasbo MKUppsalaNSU TT01:09.2 
2713Leif JerkerssonSWESSKSjömarkenBLMC01:09.3 
2849Claes Åke AndreassonSWEMölndals MKV:a FrölundaVolvo Amazon (122S)01:09.4 
2968Stefan PetterssonSWEGestrike RTHoforsFord Escort01:10.2BePe Racing Team
3064Svein Vidar AannestadNORHistorisk Racing NorgeSandeBMC Cooper S01:11.9 
3111Jan WadebornSWESSKSkaraFord Anglia01:15.1Uno-X Skultorp
3262Bengt AsphSWESSKStockholmVolvo 14201:17.3 
3369Sten-Inge StrömSWESMK Storvik SAKNAS01:27.5 

Design by Bloms IT