Kinnekulle Ring, SM-Final + SSK 1975
SSK Klass SI, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 17 augusti 1975
Tävlingsledare:
Björn Bellander
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
SSK Klass SI
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:06.3, Mats Åkesson
Domare:
Lennart Nilsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
SSK Klass SI
Pole Position:
#19 Mats Åkesson
Publik:
7100
Tävlingssekreterare:
Gunilla Bellander

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
119Mats ÅkessonSWEDjursholms MKDjursholmLotus Europa S101:06.3 
212Mats ”Lillen” MagnussonSWEUpplands Väsby MKSollentunaVolvo 14201:06.9 
36Thomas LindströmSWENorrköpings MKNorrköpingVolvo 14201:07 
41Erling CarlssonSWESSKÄlvsjöLotus Europa S101:07 
54Bo WiedesheimSWEHalmstads AKTorupVolvo 14201:07.3 
65Alf AnderssonSWESkaraborgs SVKVaraLotus Europa S101:07.4 
729Jaak RikandSWESSKTäbyMatra Djet 601:08.1 
828Lars BodinSWESSKSpångaLotus Elan01:08.1 
977Leif LindströmSWESMK VadstenaLinköpingFiat Abarth 100001:09Linguaphone Motors
1017Lennart ThurnSWERHKKristianstadBLMC Cooper01:09.6 
1124Ingvar UthbySWEBorlänge MKBorlängeVolvo 14201:09.9UPA Racing
1213Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMSSträngnäsMGA 1600 MkII01:10 
132Kenneth SvenssonSWESSKHägerstenPorsche 91101:10.1 
1488Bo HermanssonSWEKarlskoga MKGlanshammarVolvo 14201:10.4 
1574Sune LarssonSWESSKStockholmVolvo 14201:10.5 
1611Torbjörn ValfridssonSWESMK HelsingborgHelsingborgVolvo 14201:11.7Top Print Racing
1725Bengt PetterssonSWEÖrebro RCÖrebroVolvo 14201:10.9UPA Racing Team
1863Leo OlssonSWESVKGAskimLotus Anglia01:10.9HPD Racing Team
197Olof Karlsson SWESMK MunkedalDingleVolvo 14201:11 
2085Kenneth PerssonSWESkene MSBoråsVolvo 14201:11 
2136Jan-Bertil BerggrenSWEBorås MKBrämhultVolvo 14201:11.2Rörtjänst Borås
2261Gunnar AnderssonSWESSKVagnhäradVolvo Amazon (122S)01:11.3 
2378Rolf HederstedtSWESSKÖsmoBLMC01:11.3 
2422Nils-Erik SäfstenSWEUpplands Väsby MKJärfällaVolvo01:11.7 
2566Tord BlomstenSWEFalköpings MK FlobyOpel Kadett Rallye01:11.7 
2643Alf "Pappis" LorénSWEFalkenbergs MKVarbergVolvo 14201:11.7 
2752Bill ElvbornSWEFjärås MKOnsalaVolvo 14201:11.9 
2834Gunnar PetterssonSWESMK ÖrebroÖrebroSAAB01:12 
2953Bo EdvinssonSWEBorås MKBoråsVolvo 14201:12.5 
3051Kjell SäflundSWESSKFalunOpel Ascona A 1.9 SR01:12.7Bildemontering
3157Urban ÖhlundSWEAnderstorp RCSmålandsstenarVolvo 14201:13.2 
3231Conny FrankenbergSWESSKSkövdeMG01:13.2 
3323Kenneth LarssonSWEStenungsund MSKungälvFord Taunus01:13.3 
3445Tom RiedelSWESkene MSKinnaVolvo Amazon (122S)01:13.6 
3537Gunnar BrismanSWESVKGGöteborgGinetta G401:13.8 
3689Göran BlomSWEJönköpings MK SAKNAS01:14.4 
3775Ulf KlasaSWELinköpings MSLinköpingOpel Ascona A01:14.8 
3865Stellan AhlbergSWEAlingsås MKGöteborgVolvo01:15.5 
3962Per Olof HolmquistSWEFalköpings MKFalköpingVolvo01:15.9 
4018Tomas AnderssonSWESMK ÖrebroÖrebroVolvo01:16.5 

Design by Bloms IT