SSK & RHK Festivalen Kinnekulle 1998
Yokohama Cup, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 16 augusti 1998
Tävlingsledare:
Lars-Berne Andersson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Yokohama Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Yokohama Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
0Magnus KarlssonSWESSKLidköpingBMW M3 E30 
6Reine BergströmSWEHällefors MKHälleforsPeugeot 205 GTI 
9Gunnar OlársSWERasbo MKAlundaVauxhall ChevetteA.R.C Motorsport
12Magnus OlssonSWEKalmar MKPårydCitroën BX 
13Roland BergSWESSKSundbybergOpel CalibraAST Computer
15Perry JohanssonSWEFinspångs MSGöteborgRenault 17 GTS 
17Peter TukiaSWEAnderstorp RCGnosjöBMW 323i E21 
18Per RosendahlSWEKolsva MSKöpingToyota StarletTeam CD Cardic/Bildelsspecialisten
19Jörgen AdlénSWESSKJärnaFord Escort Mk2 
20Roger EkmanSWESSKGråboOpel Kadett 
21Jan Åke HerslevenSWESSKV:a FrölundaVolvo 242 
23Göran CarlströmSWESkepptuna MKRimboBMW 318i E30  
24Christer ErikssonSWEVästerås MSSkultunaOpel Manta 
25Håkan HuggareSWEKolsva MSKöpingOpel Vectra 
28Mikael JohanssonSWEVästerås MSVästeråsOpel Kadett 
32Mikael MohlinSWEBohus RCKungälvOpel Manta A 
33Robert HolmbergSWEAnderstorp RCSmålandsstenarVolvo 142 
38Mats LundgrenSWESSKKungsbackaFord Escort Mk2 
41Kjell JanssonSWEEnköpings MKVängeRenault Clio 
43Jörgen HanssonSWEHyllinge MSHöganäsBMW M3 E30 
46Berth SvanbergSWESMK VästeråsVästeråsOpel Ascona B 
48Leif ErikssonSWEVästerås MSVästeråsOpel Ascona 
49Jörgen KalmerfjordSWELinköpings MSÖverumOpel Manta B 
54Kenneth EkströmSWESSKGöteborgOpel Manta B 
56Joakim ThörjessonSWERyds MKRydSAAB 9-3Fridafors Bilservice AB
59Leif SöderlundSWESkepptuna MKRimboVolvo 242Sundsta Säteri
60Henrik PerssonNORNMK SolørSande i Vestfold VW Golf GTI 
63Gunnar NiklassonSWEKolsva MSKöpingOpel Ascona B 
64Erik NiklassonSWEKolsva MSKöpingVolvo 142 
65Mikael LevanderSWESSKStenstorpOpel Kadett 
68Michael ThorsellSWESkövde MKSkövdeOpel Ascona B 
71Reine SöderkvistSWEVara MKGrästorpSAAB 99 
72Urban SöderkvistSWEVara MKGrästorpFord Sierra 
73Stefan AdbringSWEÖrebro RCÖrebroFord Escort RS 2000 
77Agnar SætreNORKNA Breim MKNordfjordeidPeugeot 309 GTI 
94Peter OlssonSWEFjärås MKKungsbackaOpel Kadett GT/E 
96Tony BryntessonSWESHRA JönköpingNorrahammarVolvo 440 

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb

Design by Bloms IT