SSK Kinnekulle 1999
Volvo Original Cup, Qualify

Series Track Race date Competition leader
Series:
SSK-Serien
Track:
Kinnekulle Ring
Race date:
Saturday 1 May 1999
Competition leader:
Mikael Carlsson
Heat Length in km Fastest lap Judge
Heat:
Volvo Original Cup
Length in km:
0 km
Fastest lap:
1:06.588, Benno Andreasson
Judge:
Per Birkefall
Class Pole Position Audience Competition secretary
Class:
Volvo Original Cup
Pole Position:
#2 Benno Andreasson
Audience:
Unspecified
Competition secretary:
Inger Pettersson

  View class-based list


PlSnrDriverCountryClubLocationVehiclesFastest lapNotifier
12Benno AndreassonSWEMK VästGråboVolvo 262C01:06.588 
20Anders ManleySWEFjärås MKHyssnaVolvo 24201:06.647 
34Stefan NymanSWEBorlänge MKLeksandVolvo 24201:07.068 
410Lars Åke BjörkSWEKarlskoga MFHallsbergVolvo 24201:07.204Aros Teknik Racing Team
55Björn KüllerSWEBotkyrka MKTumbaVolvo 24201:07.425 
69Mikael EngdahlSWEÖrebro RCKumlaVolvo 24401:07.511 
780Olle HällströmSWEJärfälla MKHässelbyVolvo 24201:07.704Mätbussen AB
849Max JensenSWESMK ÖrebroÖrebroVolvo 24201:07.788 
944Rogert LevinSWEMariestads MSMariestadVolvo 24401:07.825 
1013Frank A DahlNORNAF HallingdalÅlVolvo 24401:07.864 
1116Sture NilssonSWEVänersborgs MKFärgelandaVolvo 24201:08.025 
1288Markus NorströmSWEBotkyrka MKHuddingeVolvo 24201:08.097 
1312Tommy SkjäråsenSWEBorås MKBoråsVolvo 24401:08.215Team CD Cardic/Bildelsspecialisten
1499Mikael ”Lången” PetterssonSWEMK VättleMölndalVolvo 24401:08.231 
1577Patrik JanssonSWEMK VättleLerumVolvo 24201:08.235 
1632Tone SlåttlandNORKNA KongsbergKløftaVolvo 24201:08.335 
1711Fredérick BylundSWEKolsva MSValskogVolvo 24401:08.361 
1875Fredrik AnderssonSWETeknis MCÖrebroVolvo 24401:08.41 
197Peggy Dicksdotter-HermanssonSWESimrishamns MKSjöboVolvo 24401:08.609 
2055Mats GustavssonSWEÖrebro BMCKRanstaVolvo 24001:08.669Aros Teknik Racing Team
2142Krister NilssonSWEFalkenbergs MKSäröVolvo 24201:08.878 
2251Klas AnderssonSWESMK ÖrebroÖrebroVolvo 24401:09 
2340John GraffSWESSKStorvretaVolvo 24401:09.099 
2452Anders LindwallSWESMK ÖrebroLillkyrkaVolvo 24201:09.208 
2566Jimmy LofténSWETaxinge MKSödertäljeVolvo 24401:09.391 
2650Ari MäkeläSWEÖrebro BMCKVästeråsVolvo 24201:11.076Aros Teknik Racing Team
2758Nils JönssonSWEKristianstad KKTollarpVolvo 24401:11.562 
2885Hans "Hasse" JohanssonSWESkövde MKAxvallVolvo01:11.702 

Times produced by: Race Consulting

Design by Bloms IT