Falkenberg Classic Final 2019
Roadsport C, Heat 1, 15 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Söndag 22 september 2019
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Roadsport C
Längd i km:
27.39 km
Snabbaste varv:
58.77, Christoffer Waern
Domare:
Börje Blomén
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Roadsport C
Pole Position:
#95 Niclas Larsson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
196Oskar JakobssonSWEMSCCBlentarpMazda MX-559.2416:19.09215 Askan Racing
290Christoffer WaernSWESVKGFrillesåsMazda MX-558.7716:19.1571500.065 
389Erik BlixtSWEMX-5 RCKumlaMazda MX-558.91916:19.3051500.213 
447Janne MurvikSWESVKGPartilleMazda MX-559.22516:21.4871502.395 
585Lars OlssonSWEToarps MKMålsrydMazda MX-559.67616:27.5141508.422Borås Gentlemen Racing Team
695Niclas LarssonSWEMX-5 RCArbogaMazda MX-559.53316:28.1681509.076Boga Racingteam
748Tommy FinellSWEMX-5 RCTäbyMazda MX-501:00.00816:35.9251516.833 
882Anders TräffSWEMX-5 RCEnköpingMazda MX-501:00.5616:37.2031518.111 
975Petter SångbergSWEMX-5 RCBoråsMazda MX-501:00.46616:38.6771519.585Borås Gentlemen Racing Team
1067Hans DrangelSWEMSCCStockholmMazda MX-501:00.92616:39.7211520.629 
1172Fredrik NordlanderSWEMSCCVejbystrandMazda MX-501:00.73916:40.6841521.592Vejby Racing
1264Marcus LarssonSWEGöteborgs MFKungälvMazda MX-501:00.88716:41.2071522.115 
1374Roger AnderssonSWEMX-5 RCÖrsundsbroMazda MX-501:01.01816:42.0681522.976 
1470Daniel NymanSWEToarps MKBoråsMazda MX-501:00.44716:45.6321526.54Borås Gentlemen Racing Team
1542David MalmbergSWEMX-5 RCÅkarpMazda MX-501:01.44816:52.2471533.155 
1676Andreas EckemarkSWEMX-5 RCVästeråsMazda MX-501:01.49716:55.0461535.954 
1744Lars "Lasse" JohanssonSWEMX-5 RCGävleMazda MX-501:01.79916:55.7021536.61 
1855Lars HultmanSWEMX-5 RCÖsterskärMazda MX-501:00.12916:56.0481536.956 
1957Anders StombergSWEMX-5 RCHökerumMazda MX-501:02.19616:59.4731540.381 
2099Torbjörn "Tobbe" OlssonSWEMSCCMalmöMazda MX-501:02.31417:02.3411543.249 
2194Lennart KrügerSWEFalkenbergs MKHåltaMazda MX-501:02.64717:03.9841544.892Team Hybris
2258Per FosseliusSWEKarlskrona MRKLyckebyMazda MX-501:01.7117:04.3851545.293 
2352Inge JohnsonSWESSKNossebroMazda MX-501:03.10417:07.9871548.895 
2465Ulf WärnbergSWESVKGNossebroMazda MX-501:01.9317:08.2811549.189 
2580Björn NiklassonSWEKungsbacka MASätilaMazda MX-501:02.55517:12.4151553.323 
2684Nils-Erik PerssonSWEHässleholms MKHässleholmMazda MX-501:04.417:22.604151:03.512 
2788Kari HautakangasSWEMX-5 RCFagerstaMazda MX-501:04.93316:27.363141v 
2849Ulf G AnderssonSWESVKGUddevallaMazda MX-501:09.40517:21.462141v 
2983Bertil ThorssonSWEMSCCGärsnäsMazda MX-501:08.31514:46.55112DNFVästgård Racingtem


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF46Benny SvenssonSWEMK BrinkarnaRödebyMazda MX-501:05.12106:55.3764 

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT