Falkenberg Classic Final 2019
Roadsport AB, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 21 september 2019
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Roadsport AB
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
47.693, Dag Löfqvist
Domare:
Börje Blomén
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Roadsport A
Roadsport B
Verktygsboden Modsport III
Pole Position:
#30 Dag Löfqvist
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
130Dag LöfqvistSWEMSCCHjärnarpR1 Seven1, A47.693 
215Magnus MårtensonSWEMSCCHöllvikenMk Indy/Morty 72, A48.268 
33Kent "Nisse" HellqvistSWESVKGLindomeLotus Super 73, A50.288 
441Björn AxelssonSWEMK ScandiaNyköpingAlfa Romeo 2000 GTV4, A50.467NG Racing
513Gunnar ÖstlundSWEBMW CSMKarlskogaBMW M3 E465, A50.701 
648Jonas JonssonSWELinköpings MSNorrköpingMk Indy 71, B51.3Röjmon Racing
759Max LindblomSWEKarlskoga MFKarlstadTriumph TR22, B51.499 
882Anders TräffSWEMX-5 RCEnköpingMazda MX-51, MIII51.697 
985Lars OlssonSWEToarps MKMålsrydMazda MX-52, MIII51.838Borås Gentlemen Racing Team
1089Michael StegmannDENHMS - DKVedbaekDatsun 240Z3, B51.853 
1181Ulf AnderssonSWEFalkenbergs MKUgglarpMazda MX-54, B52.023Lassagård Racing Team
1246Rickard ThornbergSWEFalkenbergs MKFalkenbergOpel Speedster5, B52.027 
1328Björn NymanSWESVKGVänersborgCaterham 76, A52.056 
1496Andreas EkvallSWEEskilstuna MKHallstahammarBMW E363, MIII52.187 
1547Janne MurvikSWESVKGPartilleMazda MX-56, B52.309 
1691Gustav LarssonSWELessebo MKSkruvGinetta G204, MIII52.352 
1777Anders EkdahlSWEÖstgöta SKLinköpingGinetta G205, MIII52.368 
18148Tommy FinellSWEMX-5 RCTäbyMazda MX-57, B52.876 
1912Torbjörn IsakssonSWESHRA JönköpingNorrahammarChevrolet Corvette C5 Z067, A53.008 
2075Petter SångbergSWEMX-5 RCBoråsMazda MX-56, MIII53.316Borås Gentlemen Racing Team
2172Fredrik NordlanderSWEMSCCVejbystrandMazda MX-57, MIII53.482Vejby Racing
2274Thomas HenrikssonSWEPCS RacingSkärhamnGinetta G208, MIII53.745 
2394Lennart KrügerSWEFalkenbergs MKHåltaMazda MX-58, B54.038Team Hybris
2470Daniel NymanSWEToarps MKBoråsMazda MX-59, MIII54.492Borås Gentlemen Racing Team
2580Anders BjörnsonSWESVKGTrollhättanGinetta G2010, MIII55.302 
2667Rolf DawidzonSWEMSCCVejbystrandMG GTS9, B55.371 

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT