Falkenberg Classic Final 2019
Roadsport AB, Heat 2, 15 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Söndag 22 september 2019
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Roadsport AB
Längd i km:
27.39 km
Snabbaste varv:
48.536, Dag Löfqvist
Domare:
Börje Blomén
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Roadsport A
Roadsport B
Verktygsboden Modsport III
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
130Dag LöfqvistSWEMSCCHjärnarpR1 Seven1, A48.53616:12.55815  
215Magnus MårtensonSWEMSCCHöllvikenMk Indy/Morty 72, A50.11916:22.3531509.795 
341Björn AxelssonSWEMK ScandiaNyköpingAlfa Romeo 2000 GTV3, A50.48216:25.1021512.544NG Racing
489Michael StegmannDENHMS - DKVedbaekDatsun 240Z1, B51.9916:36.6341524.076 
548Jonas JonssonSWELinköpings MSNorrköpingMk Indy 72, B51.85616:43.3141530.756Röjmon Racing
659Max LindblomSWEKarlskoga MFKarlstadTriumph TR23, B51.29516:44.1431531.585 
728Björn NymanSWESVKGVänersborgCaterham 74, A51.79416:44.4811531.923 
885Lars OlssonSWEToarps MKMålsrydMazda MX-51, MIII52.19916:46.6891534.131Borås Gentlemen Racing Team
975Petter SångbergSWEMX-5 RCBoråsMazda MX-52, MIII52.516:47.9471535.389Borås Gentlemen Racing Team
1046Rickard ThornbergSWEFalkenbergs MKFalkenbergOpel Speedster4, B52.07816:48.4361535.878 
1177Anders EkdahlSWEÖstgöta SKLinköpingGinetta G203, MIII52.26716:50.0791537.521 
1272Fredrik NordlanderSWEMSCCVejbystrandMazda MX-54, MIII52.95116:54.8841542.326Vejby Racing
1391Gustav LarssonSWELessebo MKSkruvGinetta G205, MIII53.817:02.9621550.404 
1412Torbjörn IsakssonSWESHRA JönköpingNorrahammarChevrolet Corvette C5 Z065, A53.90317:03.7551551.197 
1582Anders TräffSWEMX-5 RCEnköpingMazda MX-56, MIII53.44317:04.6231552.065 
16148Tommy FinellSWEMX-5 RCTäbyMazda MX-55, B54.6717:08.4691555.911 
1794Lennart KrügerSWEFalkenbergs MKHåltaMazda MX-56, B54.22917:08.5721556.014Team Hybris
1896Andreas EkvallSWEEskilstuna MKHallstahammarBMW E367, MIII54.28317:08.7861556.228 
1970Daniel NymanSWEToarps MKBoråsMazda MX-58, MIII53.85116:13.825141vBorås Gentlemen Racing Team
2074Thomas HenrikssonSWEPCS RacingSkärhamnGinetta G209, MIII55.55516:21.673141v 
2180Anders BjörnsonSWESVKGTrollhättanGinetta G2010, MIII56.97116:31.404141v 
2267Rolf DawidzonSWEMSCCVejbystrandMG GTS7, B56.89816:32.993141v 
233Kent "Nisse" HellqvistSWESVKGLindomeLotus Super 76, A52.12414:50.55513DNF 
2481Ulf AnderssonSWEFalkenbergs MKUgglarpMazda MX-58, B51.72114:51.48113DNFLassagård Racing Team
2547Janne MurvikSWESVKGPartilleMazda MX-59, B53.62815:17.16313DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF13Gunnar ÖstlundSWEBMW CSMKarlskogaBMW M3 E46, A   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNF13Gunnar ÖstlundAvåkning

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT