EM Oldtimer Festival Anderstorp 2002
Historic Touring Cars, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 9 juni 2002
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Historic Touring Cars
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Harry Vossen
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
Pole Position:
#55 Max Rostron
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Rolf Nielsson

Extra information:
Här saknar vi tyvärr tider.

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassAnmälare
155Max Rostron
Ulf Larsson
GBR
SWE
BARC
Ulricehamns MK
Harrogate
Fristad
Ford Mustang1, CT10 F 
263Tommy Brorsson
Jenna Brorsson
SWE
SWE
Hyllinge MS
Hyllinge MS
Örkelljunga
Ängelholm
Ford Cortina Lotus1, CT8 FBilsport & MC Specialförsäkringar
399Håkan Ricknäs
Hans Jørgen Kragh
SWE
DEN
KAK
HMS - DK
Ekerö
Søllested
Ford Falcon Sprint2, CT10 F 
441Chris Sanders
Jonathan Buncombe
GBR
GBR

Sommerset
Sommerset
Ford Cortina Lotus2, CT8 F 
551Bo Warmenius
Gunnar Turebrand
SWE
SWE
Taxinge MK
Stockholms BK
Gnesta
Älvsjö
Ford Cortina Lotus3, CT8 F 
610Armand Bailly
Thomas Bailly
FRA
FRA

Rosiéres
Rosiéres
Ford Cortina Lotus4, CT8 F 
740Kerry Michael
Christoforou Pantelis
GBR
GBR
BARC
Sommerset
Hertfordshire
Ford Cortina Lotus5, CT8 F 
89Jon Shipman
Mark Hales
GBR
GBR

Gloscestershire
Lincs
Alfa Romeo 1600 GTA6, CT8 F 
995Tomas Gustavsson
Stefan Hilding
SWE
SWE
Anderstorp RC
Anderstorp RC
Smålandsstenar
Värnamo
Ford Mustang3, CT10 F 
108Mikael "Micke" Gustavsson
Carl "Calle" Gustavsson
SWE
SWE
Hyllinge MS
Hyllinge MS
Görslöv
Gladsax
Ford Cortina Lotus7, CT8 F 
1169Matthias Oertz
Marco Theil
GER
GER

Hamburg
Hamburg
Alfa Romeo 1600 GTA8, CT8 F 
1228Claude Boissy
Alain Miran
FRA
FRA

Mont Fermeil
Paris
Austin Cooper S1, CT7 F 
1398Federico Boratto
Danny Zardo
ITA
SWE

Milano
Arcade
BMC Cooper S2, CT7 F 
1415Niklas Johansson
Jacob Jung
SWE
SWE
Anderstorp RC
Hyllinge MS
Anderstorp
Höllviken
Austin Cooper S3, CT7 F 
15118Garry Townsend
John Smirthwaite
GBR
GBR

Warwickshire
Polesworth
Ford Cortina Lotus9, CT8 F 
16148Hans Söderholm
Eric Marcusson
SWE
SWE
RHK
BMC MSC
Vårby
Ösmo
BMC Cooper S4, CT7 F 
1742Tapani Koski
Marko Rantanen
FIN
FIN
Historic Race-FIN
Historic Race-FIN
Vantaa
Märynummi
Ford Cortina Lotus10, CT8 F 
1814Axel Wramell
Ulf von Hauswolff
SWE
SWE
RHK
Hyllinge MS
Limhamn
Viken
Austin Cooper S5, CT7 F 
1934Lars Fritz
Ulf "Doc" Lindberg
SWE
SWE
RHK
KAK
Simrishamn
Harlösa
BMC Cooper S6, CT7 F 
2037Bengt Bengtzon
Lars-Göran Itskowitz
SWE
SWE
RHK
SVKG
Stockholm
V:a Frölunda
BMC Cooper S7, CT7 F 
2111Rainer Schwedt
Jürgen End
GER
GER

Riegelsberg
Hensweiler
Ford Cortina Lotus11, CT8 F 
2247Pähr "Pelle" Svensson
Håkan Lindevret
SWE
SWE
Ryds MK
RHK
Kungsbacka
Hässelby
BMC Cooper S8, CT7 F 
2397Mats Ricknäs
Johan Solman
SWE
SWE
RHK
RHK
Hässelby
Virserum
Ford Mustang4, CT10 F 
2491Karl Erik Roslund
Mike Bennion
FIN
GBR
Finn AK
Helsingfors
Leamingon Spa
Ford Mustang5, CT10 F 

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT