SSK & RHK Festivalen Kinnekulle 1998
Volvo Original Cup, Startlista

Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 16 augusti 1998
Tävlingsledare:
Lars-Berne Andersson
Heat:
Volvo Original Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Per Birkefall
Klass:
Volvo Original Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson


Visa standardlista


Volvo Original Cup

SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
1Benno AndreassonSWEMK VättleStenkullenVolvo 262CAssistanskåren
5Anders LarssonSWEFalkenbergs MKRolfstorpVolvo 242 
7Anders ManleySWEFjärås MKHyssnaVolvo 242 
9Peter KarlssonSWELjusdals MKKårböleVolvo 242 
11Fredérick BylundSWEKolsva MSValskogVolvo 244 
12Lars Åke BjörkSWEKarlskoga MFHallsbergVolvo 242Aros Teknik Racing Team
13Frank A DahlNORNAF HallingdalÅlVolvo 244 
16Sture NilssonSWEVänersborgs MKFärgelandaVolvo 242 
18Martin OlssonSWESotenäs MKKungshamnVolvo 244 
20Tommy SkjäråsenSWEBorås MKBoråsVolvo 244Team CD Cardic/Bildelsspecialisten
22Peter JohanssonSWEFalkenbergs MKUllaredVolvo 244 
24Stefan NymanSWEBorlänge MKLeksandVolvo 242 
25Björn KüllerSWEBotkyrka MKTumbaVolvo 242 
26Ingvar NilssonSWEHällefors MKHälleforsVolvo 242 
29Jan "Janne" PerssonSWESMK HörbySödertäljeVolvo 244 
32Tone SlåttlandNORKNA KongsbergKløftaVolvo 242 
34Roger RudenbrandtSWEBorås MKHedaredVolvo 242 
38Per LöfqvistSWEKinds MKSkeneVolvo 244 
40John GraffSWESSKStorvretaVolvo 244 
42Rogert LevinSWEMariestads MSMariestadVolvo 242 
45Kjell AnderssonSWEStenungsunds MSStenungsundVolvo 242 
49Max JensenSWESMK ÖrebroÖrebroVolvo 242 
50Mats GustavssonSWEÖrebro BMCKRanstaVolvo 242Aros Teknik Racing Team
51Klas AnderssonSWESMK ÖrebroÖrebroVolvo 244 
57Peter HolmbergSWEFilms MKÖrbyhusVolvo 244 
58Nils JönssonSWEKristianstad KKTollarpVolvo 244 
65Ludwig HattingerSWEFalkenbergs MKVäröbackaVolvo 242 
66Mikael EngdahlSWEÖrebro RCKumlaVolvo 244 
75Fredrik AnderssonSWETeknis MCÖrebroVolvo 244 
77Patrik JanssonSWEMK VättleLerumVolvo 242 
80Olle HällströmSWEJärfälla MKHässelbyVolvo 242Mätbussen AB
83Petter HalvorsenNORNMK Sarpsborg/RudskogenRyggeVolvo 242 
85Bjarne GammelbyNORNMK Aurskog-HølandSkedsmokorsetVolvo 244 
88Markus NorströmSWEBotkyrka MKHuddingeVolvo 242 
97Henrik PetterssonSWEMK VättleBleketVolvo 244 
98Peggy Dicksdotter-HermanssonSWESimrishamns MKSjöboVolvo 244 
99Mikael ”Lången” PetterssonSWEMK VättleMölndalVolvo 244 

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb

Design by Bloms IT