Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2017
2017-07-07 - 2017-07-09, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen angiven

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 9 Lördagen den 8:e juli 2017
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 18.63 km 1:17.739, Reinhold Daubner
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:18.4413:20.4619
250Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa2CT6 F01:17.73913:23.817903.356
352Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergMorris Cooper 970 S3CT6 F01:18.71113:24.481904.02
460Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S4CT6 F01:20.88413:42.945922.484
538Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport5CT6 F01:20.75713:48.175927.714Raspberry Hill Racing
653Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 6CT6 F01:20.52713:51.753931.292
759Göran LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeBMC Cooper S7CT6 F01:21.54313:52.332931.871
868Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeMorris Cooper S8CT6 F01:23.07214:08.373947.912
955Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S9CT6 F01:22.03514:15.291954.83
107Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC1CT1 E01:24.63514:23.91891:03.457


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1128Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport10CT6 F01:24.06614:25.02491:04.563
1230Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport11CT6 F01:24.37814:26.99791:06.536
1336Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport12CT6 F01:26.52113:05.8858DNF
1421Patric BjurhovdSWERHK
YstadDKW F1213CT6 F01:26.74913:20.44481 v
1549Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96 Sport14CT6 F01:26.3913:22.04281 vKnalle Racing
166Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 962CT1 E01:27.0413:26.19981 vRost & Rök Racing
1720Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8503CT1 E01:27.66913:27.77381 v
1831Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9615CT6 F01:29.61413:31.31281 v
191Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A354CT1 E01:28.11513:32.41381 v
2010Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S5CT1 E01:31.23713:53.01981 v
214Jakob LarssonSWEMalmö AK
LundSAAB 93B6CT1 E01:30.31513:54.22581 v
2215Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 967CT1 E01:30.65613:54.29681 v
233Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior8CT1 E01:32.10614:11.72181 vNo Racing Team

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNS9Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 FuturaCT1 EDNS
DNS62Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 96CT6 FDNS
DNS63Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 SportCT6 FDNSRaspberry Hill Racing

Tävlingsledare: Max Dymling   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Patrik Jönsson
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.