Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2017
Standard-65 1000cc, Heat 1, 9 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 8 juli 2017
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat:
Standard-65 1000cc
Längd i km:
18.63 km
Snabbaste varv:
1:17.739, Reinhold Daubner
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson


Visa standardlista


1000cc Period F

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC1, CT6 F01:18.4413:20.4619  
250Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa2, CT6 F01:17.73913:23.817903.356 
352Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergMorris Cooper 970 S3, CT6 F01:18.71113:24.481904.02 
460Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S4, CT6 F01:20.88413:42.945922.484 
538Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport5, CT6 F01:20.75713:48.175927.714Raspberry Hill Racing
653Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 6, CT6 F01:20.52713:51.753931.292 
759Göran LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeBMC Cooper S7, CT6 F01:21.54313:52.332931.871 
868Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeMorris Cooper S8, CT6 F01:23.07214:08.373947.912 
955Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S9, CT6 F01:22.03514:15.291954.83 
1028Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport10, CT6 F01:24.06614:25.02491:04.563 
1130Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport11, CT6 F01:24.37814:26.99791:06.536 
1236Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport12, CT6 F01:26.52113:05.8858DNF 
1321Patric BjurhovdSWERHK
YstadDKW F1213, CT6 F01:26.74913:20.44481 v 
1449Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96 Sport14, CT6 F01:26.3913:22.04281 vKnalle Racing
1531Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9615, CT6 F01:29.61413:31.31281 v 
 62Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 960, CT6 F  DNS 
 63Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport0, CT6 F  DNSRaspberry Hill Racing


1000cc Period E

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
17Gustaf StenquistSWERHK
Halmstad Fiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:24.63514:23.9189  
26Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 962, CT1 E01:27.0413:26.19981 vRost & Rök Racing
320Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8503, CT1 E01:27.66913:27.77381 v 
41Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A354, CT1 E01:28.11513:32.41381 v 
510Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S5, CT1 E01:31.23713:53.01981 v 
64Jakob LarssonSWEMalmö AK
LundSAAB 93B6, CT1 E01:30.31513:54.22581 v 
715Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 967, CT1 E01:30.65613:54.29681 v 
83Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior8, CT1 E01:32.10614:11.72181 vNo Racing Team
 9Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura0, CT1 E  DNS 

Tiderna är producerade av: Race Consulting