Falkenberg Classic Final 2013
Standard-1965 1000cc, Heat 1, 15 varv

Serie:
RHK
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 14 september 2013
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
27.39 km
Snabbaste varv:
59.666, Lars Davidsson
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#39 Lars Davidsson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Ej angivet

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVKVäxjöMorris Cooper 970 S1, CT6 F59.66615:13.32215  
257Mikael MohlinSWEBohus RCKungälvSAAB 96 Sport2, CT6 F59.79615:20.7741507.452 
341Tommy JagerwallSWEHässleholms MKHässleholmBMC Cooper 970 S3, CT6 F01:00.21515:26.8631513.541Returbilen Sverige AB
450Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 TC4, CT6 F01:00.58915:28.6761515.354 
554Bruno HelgessonSWERHKHarplingeMorris Cooper 970 S5, CT6 F01:01.16415:35.1131521.791Returbilen Sverige AB
627Magnus RehbinderSWERHKBrommaMorris Cooper 9986, CT6 F01:01.49215:39.3251526.003 
755Anne Grete DahlNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S7, CT6 F01:00.81315:40.2521526.93 
821Patric BjurhovdSWEKAK/S HöörDKW F128, CT6 F01:01.81315:51.2581537.936Returbilen Sverige AB
922Dan HenningssonSWEFalkenbergs MKLaholmOpel Kadett9, CT6 F01:01.89715:52.1731538.851 
1034Anders JensenSWEBorås MKBoråsSAAB 96 Sport10, CT6 F01:02.66416:01.3531548.031Knalle Racing
1169Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MKSkänningeSAAB 96 Sport11, CT6 F01:04.15215:15.161141v 
1226Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport12, CT6 F01:03.90915:15.718141v 
1328Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport13, CT6 F01:03.76215:16.47141vReturbilen Sverige AB
1462Ulf SvenssonSWESVKGÄlvängenSAAB 9614, CT6 F01:04.33815:30.973141v 
1568Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MKBolzanoMorris Cooper S15, CT6 F01:04.31615:38.984141v 
1630Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport16, CT6 F01:05.40715:39.759141v 
1747Anders UddenfeldtSWERHKBrommaMorris Cooper17, CT6 F01:04.45315:41.721141v 
1815Claes AggestigSWERHKHaningeAustin A40 Futura1, CT1 E01:06.08515:52.331141v 
1919Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 962, CT1 E01:05.69615:53.387141vKnalle Racing
201Peter KumlinSWERHKVinönAustin A353, CT1 E01:05.78515:53.888141v 
213Per HågemanSWEKAK/S MalmöDKW Junior4, CT1 E01:10.31415:47.325132vNo Racing Team
2251Bo SeverinssonSWERHKLöddeköpingeRenault R818, CT6 F01:10.52415:50.845132v 
2343Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 9619, CT6 F01:06.1415:45.088105v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF18Mats LundkvistSWESSKSträngnäsAustin A40 Futura, CT1 E01:08.54511:03.6769 
DNF36Lars-Erik DanielssonSWEMSK HammarenSurahammarSAAB 96 Sport, CT6 F01:10.17903:36.2143 

Tiderna är producerade av: Raceresults.se

Design by Bloms IT