SSK Raceweek Kinnekulle 1994
Yokohama Cup, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Lördag 30 juli 1994
Tävlingsledare:
Lars-Berne Andersson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Yokohama Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:02.86, Georg Bakajev
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Yokohama Cup
Pole Position:
#0 Georg Bakajev
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
10Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW M3 E3001:02.86Köhler Racing AB
23Bengt NilssonSWESSKGöteborgOpel Manta A01:03.08Köhler Racing AB
324Ronnie HermanssonSWERHKTyresöBMW 318i E30 01:03.15 
42Roger EkmanSWESSKGråboOpel Kadett GT/E01:03.21 
538Mats HildingssonSWEHyllinge MSHamnedaPorsche 92401:03.45 
69Kjell BlomSWEMK KindaHornOpel Kadett GT/E01:03.54 
736Bo HallmanSWEKolsva MSKolsvaToyota Starlet01:03.95Bildelshuset i Köping AB
88Bo JohanssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarOpel Ascona B01:04.06 
911Roger BörjessonSWEBMK UddevallaUddevallaVolvo Amazon (122S)01:04.32 
1051Thomas KarlssonSWEMK KindaKisaOpel Kadett01:04.36 
117Jörgen AdlénSWESSKJärnaFord Escort Mk201:04.46Elwa Motors
1237Jan WalterSWEÖrebro RCGarphyttanMazda RX701:04.54 
1395Magnus KarlssonSWESSKLidköpingFord Escort01:04.72 
1487Gunnar OlársSWERasbo MKAlundaVauxhall Chevette01:04.84A.R.C Motorsport
1542Bengt AnderssonSWEKolsva MSKöpingToyota Corolla01:04.92Bildelshuset i Köping AB
1625Håkan HuggareSWEKolsva MSKöpingOpel Kadett GSI01:04.97Bildelshuset i Köping AB
1721Klas-Erik ErikssonSWESMK LindeStoråOpel Ascona01:05.01 
1856Antero OnkamoSWESträngnäs AMSEskilstunaOpel Ascona B01:05.15Team Bildax Västerås AB
1947Ove André PerssonNORNMK Modum & Sigdal KrokstadelvaOpel Kadett GT/E01:05.18 
2010Tony BylundSWEKolsva MSKöpingVolvo 24201:05.21Bildelshuset i Köping AB
2169Håkan Karlsson TuvklintSWESMK ÖstgötaNorrköpingToyota Starlet01:05.26 
2248Bengt-Åke AnderssonSWEFjärås MKFjäråsOpel Manta A01:05.29 
2327Kjell-Ove AnderssonSWEKullings MSVedumVolvo 24201:05.3 
2496Per HanssonSWESSKLidköpingOpel Kadett01:05.31 
2599Anders SvenssonSWESSKSkövdeVolvo 24201:05.47 
2678Rickard WardSWEGislaveds MKSmålandsstenarVolvo 24201:05.6 
2746Kenneth ErikssonSWEHagsätra MCBotkyrkaVolvo 24201:05.67 
2818Per RosendahlSWEKolsva MSKöpingToyota Starlet01:06.7Bildelshuset i Köping AB
2934Tomas KarlssonSWEKils MK BilKarlstadOpel Ascona01:06.91 
3041Kjell JanssonSWEEnköpings MKVängeRenault Clio01:07.3 
3139Hans "Hasse" GrönlundSWESSKGrumsVolvo 14201:07.54 
3219Matz OlliSWESVKGVaraAlfa Romeo Alfasud01:07.81REAB Radar Electronics
3332Joakim HuseliusSWESSKNyköpingBMW 32001:07.93 
3423Johan HelgstrandSWESSKSaltaröFord Escort Mk101:07.95Elwa Motors
3572Jan HurtigSWESSKBålstaRenault Dauphine01:07.99OK Racing Team
3677Christina LundbergSWESSKUppsalaOpel Kadett01:08.07 
3784Åsa DavidssonSWEEnköpings MKEnköpingRenault 1101:08.69 
3813Erik BrisenheimSSKSSKHuddingeFord Taunus01:08.82 
3943Michael MälmanSWEÖrebro RCLillkyrkaMazda RX401:09.17 
4076Astor KarlssonSWEMK TrophyUddevallaVolvo 14201:09.23 
4115Peter TukiaSWEAnderstorp RCGnosjöBMW 323i E2101:11.27 
4231Rolf L DömstedtSWEKolsva MSKöpingVolvo 24201:12.51 
4354Hans SvenssonSWESSKHägerstenVW Golf GTI01:13.97 

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb

Design by Bloms IT