SSK Raceweek Kinnekulle 1997
Volvo Original Cup, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 27 juli 1997
Tävlingsledare:
Mikael Carlsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Volvo Original Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Volvo Original Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
2000
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
0Reine CarlssonSWEGöteborgs MFRabbalshedeVolvo 262C 
2Mikael GunnarssonSWEKristianstad KKÖnnestadVolvo 244 
3Roger RudenbrandtSWEBorås MKHedaredVolvo 242 
5Jonas KarlssonSWEFalkenbergs MKVinbergVolvo 244 
6Benno AndreassonSWEMK VättleStenkullenVolvo 262CAssistanskåren
7Anders ManleySWEFjärås MKHyssnaVolvo 242 
8Thomas NilssonSWEHyllinge MSKävlingeVolvo 242 
9Anders LarssonSWEFalkenbergs MKRolfstorpVolvo 242 
10Joachim HenrikssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergVolvo 244 
11Joakim CarlssonSWEFalkenbergs MKHuddingeVolvo 
12Göran WickströmSWEWäxjö MSLiatorpVolvo 242 
14Marius DotsetsveenNORNMK HadelandHakadalVolvo 244 
16Ingvar NilssonSWEHällefors MKHälleforsVolvo 242 
17Kristin SwenssonSWESMK SöderhamnSöderhamnVolvo 242 
18Knut Inge KarlsenNORNAF HamarHønefossVolvo 242 
19Henrik SivertssonSWEBorlänge MKBorlängeVolvo 244 
22Tommy SkjäråsenSWEBorås MKBoråsVolvo 244Team CD Cardic/Bildelsspecialisten
24Stefan NymanSWEBorlänge MKLeksandVolvo 242 
25Björn KüllerSWEBotkyrka MKTumbaVolvo 242 
26Sture NilssonSWEVänersborgs MKFärgelandaVolvo 242 
27Rolf OlssonSWETeknis MCFjugestaVolvo 244 
28Niklas JogérSWEBorlänge MKFalunVolvo 242 
31Rolf L DömstedtSWEKolsva MSKöpingVolvo 242 
32Tone SlåttlandNORKNA KongsbergKløftaVolvo 242 
34Bo CarlssonSWEÖrebro RCKumlaVolvo 244Däckcity Örebro
35Peter WestlundSWEHyllinge MSBarsebäckVolvo 
36Enar ViktorssonSWEStenungsunds MSUddevallaVolvo 242Stans Gummiverkstad AB
42Rogert LevinSWEMariestads MSMariestadVolvo 242 
47Kjell AnderssonSWEStenungsunds MSStenungsundVolvo 242 
49Max JensenSWESMK ÖrebroÖrebroVolvo 242 
51Klas AnderssonSWESMK ÖrebroÖrebroVolvo 244 
52Per EngblomSWETjörns MFKållekärrVolvo 244 
56Bengt PetterssonSWEÖrebro RCÖrebroVolvo 244 
57Peter HolmbergSWEFilms MKÖrbyhusVolvo 242 
58Nils JönssonSWEKristianstad KKTollarpVolvo 244 
74Peter KarlssonSWELjusdals MKKårböleVolvo 242 
75Fredrik AnderssonSWETeknis MCÖrebroVolvo 244 
77Magnus OhlssonSWELjusdals RCJärvsöVolvo 244 
81Petter HalvorsenNORNMK Sarpsborg/RudskogenRyggeVolvo 242 
96Mikael ”Lången” PetterssonSWEMK VättleMölndalVolvo 244 
97Peggy Dicksdotter-HermanssonSWESimrishamns MKSjöboVolvo 244 

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT