Kinnekulle Ring, SM-Final + SSK 1975
SSK Klass SI, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 17 augusti 1975
Tävlingsledare:
Björn Bellander
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
SSK Klass SI
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Lennart Nilsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
SSK Klass SI
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
7100
Tävlingssekreterare:
Gunilla Bellander

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
1Erling CarlssonSWESSKÄlvsjöLotus Europa S1 
2Kenneth SvenssonSWESSKHägerstenPorsche 911 
3Kjell MagnussonSWESSKSollentunaPorsche 911 
4Bo WiedesheimSWEHalmstads AKTorupVolvo 142Comfort Racing
5Alf AnderssonSWESkaraborgs SVKVaraLotus Europa S1 
6Thomas LindströmSWENorrköpings MKNorrköpingVolvo 142TL Racing AB
7Olof Karlsson SWESMK MunkedalDingleVolvo 142 
9Jüri KannSWEKAK GöteborgHovåsVolvo 142Se Racing Team
12Mats ”Lillen” MagnussonSWEUpplands Väsby MKSollentunaVolvo 142 
13Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMSSträngnäsMGA 1600 MkIIElwa Motors
17Lennart ThurnSWERHKKristianstadBLMC Cooper 
18Tomas AnderssonSWESMK ÖrebroÖrebroVolvoUPA Racing Team
19Mats ÅkessonSWEDjursholms MKDjursholmLotus Europa S1Team Gullfaxe
22Nils-Erik SäfstenSWEUpplands Väsby MKJärfällaVolvo 
23Kenneth LarssonSWEStenungsund MSKungälvFord Taunus 
24Ingvar UthbySWEBorlänge MKBorlängeVolvo 142UPA Racing
25Bengt PetterssonSWEÖrebro RCÖrebroVolvo 142UPA Racing Team
29Jaak RikandSWESSKTäbyMatra Djet 6EDB Metod AB
31Conny FrankenbergSWESSKSkövdeMG 
34Gunnar PetterssonSWESMK ÖrebroÖrebroSAAB 
36Jan-Bertil BerggrenSWEBorås MKBrämhultVolvo 142Rörtjänst Borås
37Gunnar BrismanSWESVKGGöteborgGinetta G4 
39Lars "Lasse" LarssonSWESMK MunkedalHällevadsholmVolvo 
45Tom RiedelSWESkene MSKinnaVolvo Amazon (122S) 
48Lars-Göran NilssonSWEAnderstorp RCMohedaFord Cortina Lotus 
51Kjell SäflundSWESSKFalunOpel Ascona A 1.9 SRBildemontering
53Bo EdvinssonSWEBorås MKBoråsVolvo 142 
54Rune StranneSWEVästerås MSVästeråsBLMC 
55Roland PerssonSWEUpplands Väsby MKSollentunaVolvo 
56Johan ElvbornSWEKungsbackaVolvo 
57Urban ÖhlundSWEAnderstorp RCSmålandsstenarVolvo 142 
61Gunnar AnderssonSWESSKVagnhäradVolvo Amazon (122S) 
62Per Olof HolmquistSWEFalköpings MKFalköpingVolvo 
63Leo OlssonSWESVKGAskimLotus AngliaHPD Racing Team
65Stellan AhlbergSWEAlingsås MKGöteborgVolvo 
66Tord BlomstenSWEFalköpings MK FlobyOpel Kadett Rallye 
72Svend PedersenDENVirumAbarth 
74Sune LarssonSWESSKStockholmVolvo 142 
75Ulf KlasaSWELinköpings MSLinköpingOpel Ascona AValvoline
77Leif LindströmSWESMK VadstenaLinköpingFiat Abarth 1000Linguaphone Motors
78Rolf HederstedtSWESSKÖsmoBLMC 
83Mats NilssonSWESSKJärfällaTriumph Spitfire 
85Kenneth PerssonSWESkene MSBoråsVolvo 142 
86Philip von Platen SWELunds ACSödra SandbyBMW 1800 
87Morgan KarlssonSWEStenungsunds MS Volvo 

Design by Bloms IT