STCC Anderstorp 1998
Formel Ford 1600cc, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 28 juni 1998
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
13800
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
1Andreas BoströmSWEHyllinge MSTyringeSwift SC94 
2Robin RudholmSWEBorås MKBoråsVan Diemen RF92Kjell Tuvemark Marknadsföring
3Robert DahlgrenSWESkellefteå MSSkellefteåSwift SC97Brorsson Racing
4Christoffer HäggstamSWETeam SkogsåkarnaSträngnäsReynard 89F 
5Niklas "Nicke" BlomSWESSKStockholmVan Diemen RF98Paddock Bend Racing
7Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F 
8Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövSwift SC93 
9Stefan HjelmSWESMK ArbogaArbogaVan Diemen RF95 
10Jimmy JacobssonSWESMK HedemoraVikmanshyttanSwift SC95PJ Racing Promotion AB
11Johan LindbergSWEHyllinge MSHelsingborgVan Diemen RF89 
12Björn GustavsonSWEÖstgöta BSFNorrköpingSwift SC92Magic Racing
13Thomas RådmyrSWESkövde MKSkövdeVan Diemen RF90 
14Anders FlodegårdSWEKatrineholms MKNyköpingVan Diemen RF91 
15Pier SteffanssonSWEBohus RCKärnaVan Diemen RF92 
16Robert BjörkmanSWEKalmar MKKalmarReynard 89FBrorsson Racing
17Fredrik ScherdinSWEBollnäs MKBollnäsVan Diemen RF89 
19Liselott EricssonSWELinköpings MSLinköpingVan Diemen RF90 
20Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard 88FPaddock Bend Racing
21Fredrik HeinsjöSWEAnderstorp RCGislavedVan Diemen RF92Elgh Motorsport
23Kenneth FinnäsFINÅlands MKJomalaVan Diemen RF93 
24Teemu AnttilaFIN500 Kerho ClubKotkaVan Diemen RF95 
25Johan SvahnFINHistoric Race-FINJakobstadVan Diemen RF92 
26Thomas AndersenNORNMK VarnaÅrosVan Diemen RF96 
27Hans-Martin HallbergNORNAF Asker & BærumOsloVan Diemen RF91NAF AeB Juniorteam
28Thomas BråtheNORMAHobølSwift SC94Shell Motorsport Norge
29Fredrik WallbergSWEAnderstorp RCHuskvarnaSwift SC91 
31Tomi HulmiFINEuran UAKauttuaSwift SC88 
34Jan KarlssonSWEAnderstorp RCHyltebrukVan Diemen RF92 
46Roy Arild EdlandNORKNA StavangerStavangerVan Diemen RF89 

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT