STCC Anderstorp 1998
Formel Ford 1600cc, Heat 2, 6 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 28 juni 1998
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
24.15 km
Snabbaste varv:
1:44.599, Robert Dahlgren
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
13800
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
13Robert DahlgrenSWESkellefteå MSSkellefteåSwift SC9701:44.59910:40.6486 Brorsson Racing
227Hans-Martin HallbergNORNAF Asker & BærumOsloVan Diemen RF9101:45.12710:41.861601.213NAF AeB Juniorteam
324Teemu AnttilaFIN500 Kerho ClubKotkaVan Diemen RF9501:44.83510:42.598601.95 
49Stefan HjelmSWESMK ArbogaArbogaVan Diemen RF9501:45.06410:43.153602.505 
52Robin RudholmSWEBorås MKBoråsVan Diemen RF9201:45.19210:49.711609.063Kjell Tuvemark Marknadsföring
61Andreas BoströmSWEHyllinge MSTyringeSwift SC9401:44.76910:49.956609.308 
725Johan SvahnFINHistoric Race-FINJakobstadVan Diemen RF9201:47.60410:58.975618.327 
823Kenneth FinnäsFINÅlands MKJomalaVan Diemen RF9301:46.79410:59.742619.094 
931Kjell DunderSWEGötene MKGöteneVan Diemen RF9101:46.58411:00.258619.61 
107Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F01:48.30911:07.266626.618 
1120Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard 88F01:49.26511:08.697628.049Paddock Bend Racing
1216Robert BjörkmanSWEKalmar MKKalmarReynard 89F01:48.54811:08.795628.147Brorsson Racing
1315Pier SteffanssonSWEBohus RCKärnaVan Diemen RF9201:46.66311:20.022639.374 
148Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövSwift SC9301:51.46411:22.837642.189 
1526Thomas AndersenNORNMK VarnaÅrosVan Diemen RF9601:49.23611:38.201657.553 
1646Roy Arild EdlandNORKNA StavangerStavangerVan Diemen RF8901:55.52111:54.60861:13.96 
1728Thomas BråtheNORMAHobølSwift SC9401:47.925 42vShell Motorsport Norge


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF4Christoffer HäggstamSWETeam SkogsåkarnaSträngnäsReynard 89F01:46.769 3 
DNF21Fredrik HeinsjöSWEAnderstorp RCGislavedVan Diemen RF9201:46.315 3Elgh Motorsport
DNF10Jimmy JacobssonSWESMK HedemoraVikmanshyttanSwift SC95  2PJ Racing Promotion AB
DNF14Anders FlodegårdSWEKatrineholms MKNyköpingVan Diemen RF91  1 
DNF17Fredrik ScherdinSWEBollnäs MKBollnäsVan Diemen RF89  1 
DNS19Liselott EricssonSWELinköpings MSLinköpingVan Diemen RF90   
DNF29Fredrik WallbergSWEAnderstorp RCHuskvarnaSwift SC91   
DNS34Jan KarlssonSWEAnderstorp RCHyltebrukVan Diemen RF92   

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT