STCC Anderstorp 1998
Formel Ford 1600cc, Heat 1, 8 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 27 juni 1998
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
32.2 km
Snabbaste varv:
1:44.107, Andreas Boström
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc
Pole Position:
#4 Christoffer Häggstam
Publik:
13800
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
13Robert DahlgrenSWESkellefteå MSSkellefteåSwift SC9701:44.15714:26.8628 Brorsson Racing
227Hans-Martin HallbergNORNAF Asker & BærumOsloVan Diemen RF9101:44.11114:29.191802.329NAF AeB Juniorteam
324Teemu AnttilaFIN500 Kerho ClubKotkaVan Diemen RF9501:45.614:31.142804.28 
49Stefan HjelmSWESMK ArbogaArbogaVan Diemen RF9501:45.61114:32.407805.545 
521Fredrik HeinsjöSWEAnderstorp RCGislavedVan Diemen RF9201:45.85914:33.269806.407Elgh Motorsport
64Christoffer HäggstamSWETeam SkogsåkarnaSträngnäsReynard 89F01:45.52714:33.689806.827 
77Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F01:47.05314:34.286807.424 
825Johan SvahnFINHistoric Race-FINJakobstadVan Diemen RF9201:46.68314:35.74808.878 
916Robert BjörkmanSWEKalmar MKKalmarReynard 89F01:46.98714:35.934809.072Brorsson Racing
1023Kenneth FinnäsFINÅlands MKJomalaVan Diemen RF9301:47.65714:40.195813.333 
1134Jan KarlssonSWEAnderstorp RCHyltebrukVan Diemen RF9201:47.75714:41.988815.126 
1214Anders FlodegårdSWEKatrineholms MKNyköpingVan Diemen RF9101:47.69114:42.179815.317 
1328Thomas BråtheNORMAHobølSwift SC9401:45.35414:42.929816.067Shell Motorsport Norge
1415Pier SteffanssonSWEBohus RCKärnaVan Diemen RF9201:47.49414:43.084816.222 
1520Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard 88F01:47.3714:43.58816.718Paddock Bend Racing
1610Jimmy JacobssonSWESMK HedemoraVikmanshyttanSwift SC9501:47.74514:44.026817.164PJ Racing Promotion AB
171Andreas BoströmSWEHyllinge MSTyringeSwift SC9401:44.10714:46.539819.677 
1831Kjell DunderSWEGötene MKGöteneVan Diemen RF9101:46.49714:56.793829.931 
1926Thomas AndersenNORNMK VarnaÅrosVan Diemen RF9601:47.63214:57.102830.24 
208Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövSwift SC9301:50.04715:00.754833.892 
2129Fredrik WallbergSWEAnderstorp RCHuskvarnaSwift SC9101:50.615:02.721835.859 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF2Robin RudholmSWEBorås MKBoråsVan Diemen RF9201:46.599 2Kjell Tuvemark Marknadsföring
DNF17Fredrik ScherdinSWEBollnäs MKBollnäsVan Diemen RF89  1 
DNS19Liselott EricssonSWELinköpings MSLinköpingVan Diemen RF90   
DNS46Roy Arild EdlandNORKNA StavangerStavangerVan Diemen RF89   

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT