STCC-Final Mantorp 1999 Grande Finale
Formel Ford 1600cc, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Lördag 28 augusti 1999
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:24.633, Robin Rudholm
Domare:
Lars Österlind
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc
Pole Position:
#3 Robin Rudholm
Publik:
20000
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendts

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
13Robin RudholmSWEBorås MKBoråsVan Diemen RF9201:24.633Brorsson Racing
230Stefan HjelmSWESMK ArbogaArbogaVan Diemen RF9501:25.084 
36Liselott EricssonSWELinköpings MSLinköpingVan Diemen RF9001:25.305 
48Fredrik HeinsjöSWEAnderstorp RCGislavedVan Diemen RF9801:25.347Elgh Motorsport
515Oscar PalmSWESMK ÖrebroHallsbergVan Diemen RF9201:25.651 
67Robert BjörkmanSWEKalmar MKKalmarSwift SC9701:25.694Brorsson Racing
716Alx DanielssonSWEKAKStorvretaVan Diemen RF9101:25.837Picko Troberg Racing
814Andreas HanssonSWEKullings MSVedumVan Diemen RF9201:25.896Bilsport
92Hans-Martin HallbergNORNAF Asker & BærumOsloVan Diemen RF9201:25.959NAF AeB Juniorteam
1017Pier SteffanssonSWEBohus RCKärnaVan Diemen RF9201:26.215 
111Andreas BoströmSWEHyllinge MSTyringeVan Diemen RF9101:26.281WestCoast Racing
124Christoffer HäggstamSWETeam SkogsåkarnaSträngnäsVan Diemen RF9501:26.334 
1334Jan KarlssonSWEAnderstorp RCHyltebrukVan Diemen RF9201:26.401 
145Johan SvahnFINHistoric Race-FINJakobstadVan Diemen RF9201:26.422 
1511Jimmy JacobssonSWESMK HedemoraVikmanshyttanSwift SC9501:26.435PJ Racing Promotion AB
1639Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard 88F01:26.896 
1733Kenneth FinnäsFINÅlands MKJomalaVan Diemen RF9301:27.078 
1838Jan ÖstbergSWELinköpings MSStockholmSwift SC9501:27.346Delta Racing
1922Christian ÅkerströmSWELinköpings MSLinköpingSwift SC9501:27.352Delta Racing
2040Johan LindbergSWEHyllinge MSHelsingborgVan Diemen RF8901:27.436 
2135Anders FlodegårdSWEKatrineholms MKNyköpingVan Diemen RF9101:27.606 
2237Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F01:27.675 
2331Fredrik JohanssonSWEAnderstorp RCTorupVan Diemen RF8901:28.064 
2410Thomas AndersenNORNMK VarnaÅrosVan Diemen RF9101:28.237 
2524Andreas LindströmSWEJärfälla MKVärmdöReynard 89F01:28.718 
2619Max NilssonSWEAnderstorp RCOsbyVan Diemen RF9401:29.474AB Heinz Nilssons Plåtbearbetning
2723Johan KarlssonSWEKatrineholms MKKatrineholmVan Diemen RF8901:30.972Euroracing

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT