STCC-Final Mantorp 1999 Grande Finale
Formel Ford 1600cc, Heat 1, 12 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Lördag 28 augusti 1999
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
37.272 km
Snabbaste varv:
1:24.954, Christoffer Häggstam
Domare:
Lars Österlind
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc
Pole Position:
#4 Christoffer Häggstam
Publik:
20000
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendts

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
13Robin RudholmSWEBorås MKBoråsVan Diemen RF9201:25.01417:10.73112 Brorsson Racing
26Liselott EricssonSWELinköpings MSLinköpingVan Diemen RF9001:25.07817:14.0981203.367 
330Stefan HjelmSWESMK ArbogaArbogaVan Diemen RF9501:25.09117:15.8851205.154 
47Robert BjörkmanSWEKalmar MKKalmarSwift SC9701:25.29417:16.6641205.933Brorsson Racing
515Oscar PalmSWESMK ÖrebroHallsbergVan Diemen RF9201:25.81517:23.2221212.491 
614Andreas HanssonSWEKullings MSVedumVan Diemen RF9201:25.67417:23.5571212.826Bilsport
75Johan SvahnFINHistoric Race-FINJakobstadVan Diemen RF9201:25.8517:26.4461215.715 
81Andreas BoströmSWEHyllinge MSTyringeVan Diemen RF9101:25.94417:33.4581222.727WestCoast Racing
916Alx DanielssonSWEKAKStorvretaVan Diemen RF9101:25.72417:34.2091223.478Picko Troberg Racing
1034Jan KarlssonSWEAnderstorp RCHyltebrukVan Diemen RF9201:26.28417:35.0111224.28 
1133Kenneth FinnäsFINÅlands MKJomalaVan Diemen RF9301:26.32117:37.8221227.091 
1211Jimmy JacobssonSWESMK HedemoraVikmanshyttanSwift SC9501:26.49217:37.9171227.186PJ Racing Promotion AB
1317Pier SteffanssonSWEBohus RCKärnaVan Diemen RF9201:26.65817:40.9481230.217 
1410Thomas AndersenNORNMK VarnaÅrosVan Diemen RF9101:26.65417:45.8951235.164 
1537Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F01:27.05317:47.8711237.14 
1639Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard 88F01:27.55917:48.3481237.617 
1722Christian ÅkerströmSWELinköpings MSLinköpingSwift SC9501:27.05617:50.1351239.404Delta Racing
1840Johan LindbergSWEHyllinge MSHelsingborgVan Diemen RF8901:27.50817:50.8421240.111 
1931Fredrik JohanssonSWEAnderstorp RCTorupVan Diemen RF8901:28.36918:01.2181250.487 
2019Max NilssonSWEAnderstorp RCOsbyVan Diemen RF9401:28.27918:01.9121251.181AB Heinz Nilssons Plåtbearbetning
2135Anders FlodegårdSWEKatrineholms MKNyköpingVan Diemen RF9101:27.77718:04.1791253.448 
2223Johan KarlssonSWEKatrineholms MKKatrineholmVan Diemen RF8901:31.59918:42.209121:31.478Euroracing
2338Jan ÖstbergSWELinköpings MSStockholmSwift SC9501:27.159 11DNFDelta Racing
242Hans-Martin HallbergNORNAF Asker & BærumOsloVan Diemen RF9201:25.421 10DNFNAF AeB Juniorteam
254Christoffer HäggstamSWETeam SkogsåkarnaSträngnäsVan Diemen RF9501:24.954 10DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF8Fredrik HeinsjöSWEAnderstorp RCGislavedVan Diemen RF98  Elgh Motorsport
DNF24Andreas LindströmSWEJärfälla MKVärmdöReynard 89F   

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT