STCC-Final Mantorp 1999 Grande Finale
STCC, Superpole

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Lördag 28 augusti 1999
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:19.673, Jan "Flash" Nilsson
Domare:
Lars Österlind
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
#2 Jan "Flash" Nilsson
Publik:
20000
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendts

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
12Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S401, STCC01:19.673Volvo S40 Racing Team Sweden
21Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E362, STCC01:19.733West Coast Racing
321Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST3, STCC01:19.818KMS-Kristoffersson Motorsport
411Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST4, STCC01:19.952Elgh Motorsport
59Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S405, STCC01:20.269Volvo S40 Racing Team Sweden
615Thomas SchieNORNAF OsloOsloAlfa Romeo 1566, STCC01:20.28Picko Troberg Racing
717Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus7, STCC01:20.498Chrysler Racing Team Sweden
812Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST8, STCC01:20.54Mobil 1 Ford Racing
933Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E361, SC01:20.787 
1013Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord9, STCC01:20.946Svenska Honda Bilimport AB
1128Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E362, SC01:21.1West Coast Racing
1229Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra3, SC01:21.348 
1331Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST4, SC01:21.449Bohlin Racing
1420Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST10, STCC01:21.78KMS-Kristoffersson Motorsport
1535Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST5, SC01:22.154ACE Competition AB
1627Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E366, SC01:22.165 
1739Tomas NyströmSWEMK RimoRimboNissan Primera ST7, SC01:22.194Nyströms Cement/Leca
186Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra11, STCC01:22.301Opel Motorsport
1930Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E368, SC01:22.467West Coast Racing
2016Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord12, STCC01:22.641Svenska Honda Bilimport AB
2126Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra9, SC01:22.828Nordic Miltronic Motorsport
2218Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40613, STCC01:24.408Ross Racing
2325Frank ValleNORNMK TrøgstadSpydebergBMW 320i E3610, SC01:25.143Frank Valle Motorsport
2438Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST11, SC01:25.303Etab Data AB
2510Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST14, STCC01:30.096Elgh Motorsport
2623Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS12, SC01:31.398Euroracing


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS24Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E36, SC Beds AB


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
321Mattias EkströmFick varning för att han körde med släckta lampor.

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT