STCC Anderstorp 1999
STCC, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 20 juni 1999
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
18200
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassAnmälare
1Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E360, STCCWest Coast Racing
2Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S400, STCCVolvo S40 Racing Team Sweden
6Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra0, STCCOpel Motorsport
9Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S400, STCCVolvo S40 Racing Team Sweden
10Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST0, STCCElgh Motorsport
11Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST0, STCCElgh Motorsport
12Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST0, STCCMobil 1 Ford Racing
13Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord0, STCCSvenska Honda Bilimport AB
15Thomas SchieNORNAF OsloOsloAlfa Romeo 1560, STCCPicko Troberg Racing
16Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord0, STCCSvenska Honda Bilimport AB
17Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus0, STCCChrysler Racing Team Sweden
18Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 4060, STCCRoss Racing
20Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST0, STCCKMS-Kristoffersson Motorsport
21Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST0, STCCKMS-Kristoffersson Motorsport
22Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST0, SCNeste Oil AB
23Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS0, SCEuroracing
24Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E360, SCBeds AB
26Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra0, SCNordic Miltronic Motorsport
27Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E360, SC 
28Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E360, SCWest Coast Racing
29Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra0, SC 
30Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E360, SCWest Coast Racing
31Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST0, SCBohlin Racing
32Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E360, SC 
33Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E360, SC 
35Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST0, SCACE Competition AB
38Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST0, SCEtab Data AB
39Tomas NyströmSWEMK RimoRimboNissan Primera ST0, SCNyströms Cement/Leca

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT