STCC Anderstorp 1999
STCC, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 19 juni 1999
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:36.686, Tommy Rustad
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
#11 Tommy Rustad
Publik:
18200
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
111Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST1, STCC01:36.686Elgh Motorsport
210Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST2, STCC01:37.403Elgh Motorsport
31Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E363, STCC01:37.751West Coast Racing
412Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST4, STCC01:37.752Mobil 1 Ford Racing
515Thomas SchieNORNAF OsloOsloAlfa Romeo 1565, STCC01:37.875Picko Troberg Racing
69Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S406, STCC01:37.88Volvo S40 Racing Team Sweden
721Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST7, STCC01:38.322KMS-Kristoffersson Motorsport
817Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus8, STCC01:38.533Chrysler Racing Team Sweden
920Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST9, STCC01:38.59KMS-Kristoffersson Motorsport
1013Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord10, STCC01:38.885Svenska Honda Bilimport AB
1128Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E361, SC01:38.959West Coast Racing
126Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra11, STCC01:39.18Opel Motorsport
1322Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST2, SC01:39.29Neste Oil AB
1416Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord12, STCC01:39.316Svenska Honda Bilimport AB
1533Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E363, SC01:39.523 
1629Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra4, SC01:39.919 
1727Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E365, SC01:40.052 
1824Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E366, SC01:40.265Beds AB
1923Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS7, SC01:40.314Euroracing
2032Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E368, SC01:40.48 
2130Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E369, SC01:40.859West Coast Racing
2235Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST10, SC01:41.077ACE Competition AB
2318Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40613, STCC01:41.1Ross Racing
2426Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra11, SC01:41.161Nordic Miltronic Motorsport
2531Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST12, SC01:41.519Bohlin Racing
2638Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST13, SC01:42.865Etab Data AB


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS2Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S40, STCC Volvo S40 Racing Team Sweden
DNS39Tomas NyströmSWEMK RimoRimboNissan Primera ST, SC Nyströms Cement/Leca


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNS2Jan "Flash" NilssonKraschade illa under fredagens test, fick därför körförbud av läkaren.

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT