STCC Anderstorp 1999
STCC, Heat 1, 13 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 20 juni 1999
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
52.325 km
Snabbaste varv:
1:37.057, Tommy Rustad
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
18200
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
111Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST1, STCC01:37.05721:10.25713 Elgh Motorsport
29Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S402, STCC01:37.16221:15.4851305.228Volvo S40 Racing Team Sweden
312Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST3, STCC01:38.47421:28.0451317.788Mobil 1 Ford Racing
410Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST4, STCC01:37.94621:28.4141318.157Elgh Motorsport
513Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord5, STCC01:38.57421:37.1811326.924Svenska Honda Bilimport AB
617Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus6, STCC01:39.08621:42.9351332.678Chrysler Racing Team Sweden
722Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST1, SC01:39.16421:44.4331334.176Neste Oil AB
816Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord7, STCC01:39.29421:49.4711339.214Svenska Honda Bilimport AB
96Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra8, STCC01:39.19721:50.5451340.288Opel Motorsport
1027Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E362, SC01:39.67221:55.5081345.251 
1129Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra3, SC01:39.41621:56.3431346.086 
1233Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E364, SC01:39.7321:56.9651346.708 
1426Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra5, SC01:40.44322:02.9351352.678Nordic Miltronic Motorsport
1331Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST6, SC01:40.08522:06.2381355.981Bohlin Racing
1523Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS7, SC01:40.53322:06.2381355.981Euroracing
1615Thomas SchieNORNAF OsloOsloAlfa Romeo 1569, STCC01:38.36722:08.4531358.196Picko Troberg Racing
1732Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E368, SC01:40.66622:08.6781358.421 
1818Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40610, STCC01:40.72122:10.0141359.757Ross Racing
1930Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E369, SC01:40.62522:10.2251359.968West Coast Racing
2020Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST11, STCC01:38.1422:14.148131:03.891KMS-Kristoffersson Motorsport
211Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E3612, STCC01:38.01922:15.708131:05.451West Coast Racing
2235Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST10, SC01:41.58722:20.796131:10.539ACE Competition AB
2321Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST13, STCC01:38.3122:28.504131:18.247KMS-Kristoffersson Motorsport
2438Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST11, SC01:42.97722:51.188131:40.931Etab Data AB
2528Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E3612, SC01:38.895 10DNFWest Coast Racing


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF24Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E36, SC  1Beds AB
DNF39Tomas NyströmSWEMK RimoRimboNissan Primera ST, SC  1Nyströms Cement/Leca
DNS2Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S40, STCC  Volvo S40 Racing Team Sweden

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT