STCC Karlskoga 1999
Formel Ford 1600cc, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Söndag 30 maj 1999
Tävlingsledare:
Mikael Karlström
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Lars Österlind
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
17000
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
1Andreas BoströmSWEHyllinge MSTyringeVan Diemen RF91WestCoast Racing
2Hans-Martin HallbergNORNAF Asker & BærumOsloVan Diemen RF92NAF AeB Juniorteam
3Robin RudholmSWEBorås MKBoråsVan Diemen RF92Brorsson Racing
4Christoffer HäggstamSWETeam SkogsåkarnaSträngnäsVan Diemen RF95 
5Johan SvahnFINHistoric Race-FINJakobstadVan Diemen RF92 
6Liselott EricssonSWELinköpings MSLinköpingVan Diemen RF90 
7Robert BjörkmanSWEKalmar MKKalmarSwift SC97Brorsson Racing
8Fredrik HeinsjöSWEAnderstorp RCGislavedVan Diemen RF98Elgh Motorsport
9Thomas BråtheNORMAHobølSwift SC94Shell Motorsport Norge
10Thomas AndersenNORNMK VarnaÅrosVan Diemen RF91 
11Jimmy JacobssonSWESMK HedemoraVikmanshyttanSwift SC95PJ Racing Promotion AB
12Peter BrobergSWEJärfälla MKHässelbySwift SC87PJ Racing Promotion AB
14Andreas HanssonSWEKullings MSVedumVan Diemen RF92Bilsport
15Oscar PalmSWESMK ÖrebroHallsbergVan Diemen RF92 
16Alx DanielssonSWEKAKStorvretaVan Diemen RF91Picko Troberg Racing
17Pier SteffanssonSWEBohus RCKärnaVan Diemen RF92 
19Max NilssonSWEAnderstorp RCOsbyVan Diemen RF94AB Heinz Nilssons Plåtbearbetning
22Christian ÅkerströmSWELinköpings MSLinköpingSwift SC95Delta Racing
23Johan KarlssonSWEKatrineholms MKKatrineholmVan Diemen RF89Euroracing
24Andreas LindströmSWEJärfälla MKVärmdöReynard 89F 
30Stefan HjelmSWESMK ArbogaArbogaVan Diemen RF95 
31Fredrik JohanssonSWEAnderstorp RCTorupVan Diemen RF89 
34Jan KarlssonSWEAnderstorp RCHyltebrukVan Diemen RF92 
35Anders FlodegårdSWEKatrineholms MKNyköpingVan Diemen RF91 
37Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F 
38Jan ÖstbergSWELinköpings MSStockholmSwift SC95Delta Racing
39Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard 88F 
40Johan LindbergSWEHyllinge MSHelsingborgVan Diemen RF89 

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion

Design by Bloms IT