STCC Karlskoga 1999
STCC, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Lördag 29 maj 1999
Tävlingsledare:
Mikael Karlström
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:07.212, Mattias Ekström
Domare:
Lars Österlind
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
#21 Mattias Ekström
Publik:
17000
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
121Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST1, STCC01:07.212KMS-Kristoffersson Motorsport
213Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord2, STCC01:07.629Svenska Honda Bilimport AB
32Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S403, STCC01:07.722Volvo S40 Racing Team Sweden
420Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST4, STCC01:07.843KMS-Kristoffersson Motorsport
515Thomas SchieNORNAF OsloOsloAlfa Romeo 1565, STCC01:07.875Picko Troberg Racing
628Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E361, SC01:08.32West Coast Racing
722Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST2, SC01:08.367Neste Oil AB
812Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST6, STCC01:08.422Mobil 1 Ford Racing
939Tomas NyströmSWEMK RimoRimboNissan Primera ST3, SC01:08.581Nyströms Cement/Leca
1011Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST7, STCC01:08.872Elgh Motorsport
119Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S408, STCC01:08.968Volvo S40 Racing Team Sweden
121Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E369, STCC01:09.045West Coast Racing
1317Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus10, STCC01:09.277Chrysler Racing Team Sweden
1430Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E364, SC01:09.341West Coast Racing
1527Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E365, SC01:09.408 
1629Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra6, SC01:09.5 
1733Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E367, SC01:09.636 
1824Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E368, SC01:10.77Beds AB
1918Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40611, STCC01:12.124Ross Racing
2023Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS9, SC01:12.314Euroracing
2132Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E3610, SC01:12.9 
2216Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord12, STCC01:13.371Svenska Honda Bilimport AB
236Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra13, STCC01:15.831Opel Motorsport
2410Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST14, STCC01:15.996Elgh Motorsport


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS26Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra, SC Nordic Miltronic Motorsport
DNS31Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST, SC Bohlin Racing

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion

Design by Bloms IT