Ring Knutstorps Newsrace 1974
Formel Vee Silvercupen, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Ingen serie
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 1 september 1974
Tävlingsledare:
Valter Nilsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Vee Silvercupen
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Gustaf Larsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Vee Silvercupen
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
15000
Tävlingssekreterare:
Eric Olofsson

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
1Van Ginneken MaartenNED Kaimann 
2Jelle HingstNEDAlmeloKaimannMalboro Team
3Leo SteenbergenNEDHertogenboschKaimannBrut 33 LGW Steenbergen
4Carl-G "Calle" JonssonSWEFalkenbergs MKVråKaimannTeam Viktor
5Michael BleekemolenNEDHaarlemMotul 
6Dan MolinSWEHyllinge MSHelsingborgRPB 
7Norbert NoriBEL KarringerRestaurant Francios
8Eugen ”Niri” PfistererBRDKarlsrueKaimannAMC Karlsruhe
9Peter EichnerGERBad LiebenzellSAKNASAMC Karlsruhe
10Kees TrouwNEDRokanjeKarringer 
11Theo NicolaasNEDDeldenKaimannVapotherm Racing Team
12Wolfgang HolyAUT KaimannSTSC Bonalux
13Ronnie SwartsenburgNEDAmstelveenBee VeeLoctite Europa BJ
14Wim van KleefNEDMijdrechtKaimannVapotherm Racing Team
15Udo NeumöckGERLongerichZagk 13 
16Ernst ZöllnerGERDettingenKaimann 
17Hans-Werner MaierSUI Austro VauRennsport-Club den Schweiz
18Hans HillebrinkSWEKAKSigtunaDolly Bee 
19Andrea MorellSUI Austro VauRennsport-Club den Schweiz
21Jonas BorupFINLahtisVeemax500-Kerho
22Risto EintoFIN500 Kerho ClubVandaVeemax500-Kerho
23Harri NurminenFIN500 Kerho ClubRekolaVeemax MkVI B500-Kerho
24Rolf WestlingFIN500 Kerho ClubHelsingforsNortti-RSV500-Kerho
25Stener "Blackie" SvartrudNORKNA Oslo & OmegnLillestrømHansen Mk IVDuckhams Racing
26Ingar AntonsenNOR VeemaxDuckhams Racing
27Tonny SvenssonSWEKarlskrona AKHolmsjöHansen Mk IVBRepito Racing Team
28Gert SeverinssonSWEFalkenbergs MKEldsbergaHansen Mk IVB 
29Rolf BergSWEBengtsfors MCBengtsforsHansen Mk IVB 
30Hans EdvinssonSWEHyllinge MSKnislingeHansen Mk V 
31Mats Paninder (Peterson)SWESMK HelsingborgHelsingborgHansen Mk VB 
32Lennart TaubeSWEDjursholms MKTäbyHansen Mk V 
33Thor OlsenNORKNABodøBMVee 
35Bernt HaraldssonSWEHalmstads AKHalmstadHansen Mk VBTeam Viktor
36Per-Ove FalckSWEGöteborgs MFV:a FrölundaRPBTam Tulebo Double
37Hans R LindforsSWETranås MSTranåsHansen Mk VIMin AB Tranås
38Weine C HolmbergSWEVästerås MSVästeråsRPB 
39Bo PetterssonSWERHKUppsalaGMS III 
40Leif NilssonSWEHyllinge MSMarieholmRPBMarieholms Gräv & Schakt AB
41Erik KarlssonSWEMK BrinkarnaSödertäljeVeemax MkIV BRepito Racing Team
42Helge SvenssonSWEHyllinge MSBaraRPB 
43Anders BerggrenSWENMK RomerikeLillestrøm Hansen Mk IVCastrol Norge
44Stig LarssonSWESMK KristianstadBrobyHansen Mk IV 
45Rune NilssonSWEHyllinge MSSödra SandbyHansen Mk III 
46Ingvar NilssonSWESSKÅbyIncas 
47Bengt "Wicke" WinqvistSWEKAKNorrköpingBMVeeTeam Sorbits
48Stig JeppssonSWEHyllinge MSTollarpLS 4 
49Billy AnderssonSWETidaholms MKTidaholmRPB 
50Leif HellbergSWEHyllinge MSHelsingborgBMVee 
51Carl-Axel HeineSWESMK EksjöSmålands AnnebergRPBHeines Bryggerier
52Ingvar NybergSWEÄlmhults MKÄlmhultHansenNYVAB
53Magnus HanssonSWESMK HalmstadHalmstadTornado 417 

Design by Bloms IT