RHK-Final Anderstorp 2000
Formel Äldre, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Anderstorp Raceway Syd
Tävlingsdatum:
Lördag 9 september 2000
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Äldre
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:02.39, Jacob Jung
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Pole Position:
#87 Jacob Jung
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Annelie Adolfsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
187Jacob JungSWEHyllinge MSHöllvikenHansen Mk IV1, FV/1 C01:02.39 
285Axel G MadsenSWEGränna MKGrännaBMVee2, FV/1 C01:02.75 
398Rickard MadsenSWEGränna MKGöteborgAGM3, FV/1 C01:02.96 
492Ulf PetterssonSWERHKVärnamoBMVee4, FV/1 C01:03.27 
595Karin HansenSWEHyllinge MSGöteborgHansen Mk IV5, FV/1 C01:03.29 
684Sven-Erik "Svenna" HedmanSWESandvikens MKSandvikenKaimann6, FV/1 C01:03.45 
790Thomas NybergSWEÄlmhults MKÄlmhultHansen Mk IV7, FV/1 C01:03.58 
897Sven-Åke "Billebergar´n" SvenssonSWEHyllinge MSBillebergaAustro Vau8, FV/1 C01:03.77 
986Lars G LjungmanSWERHKHöllvikenHansen Mk II9, FV/1 C01:03.82 
1096Olle GrimstedtSWEAnderstorp RCForshedaAustro Vau10, FV/1 C01:03.9 
1180Mikael JohanssonSWEAnderstorp RCBredarydBeach Car1, FV/1 B01:04.06 
1289Anton SvenssonSWEAnderstorp RCJönköpingHansen Mk III11, FV/1 C01:04.36 
1399Lars-Göran SjöbergSWERHKFinspångAutodynamics2, FV/1 B01:04.94 
1479Nigul ”Nick” TammemägiSWEGöteborgs MFGöteborgBeach Car3, FV/1 B01:05.62 
1577Louis Banka JohnsonSWEHyllinge MSMalmöDolling4, FV/1 B01:05.83Åhus Racing Team
1688Stig-Åke FagerströmSWERHKTorshällaRPB12, FV/1 C01:05.94 
1793Seved LundbergSWERHKStockholmBMVee13, FV/1 C01:06.62 
1872Morgan WibergSWEHyllinge MSÅstorpTHT5, FV/1 B01:06.85 
1973Alf KarlssonSWERHKÅhusBeach Car6, FV/1 B01:07.41 
2094Bertil PerssonSWEHyllinge MSÅhusRPB14, FV/1 C01:07.67 
2165Lars-Inge HulterströmSWERHKHelsingborgVeeva7, FV/1 B01:08.8 
2276Sven-Göran BerggrenSWEFinspångs MSFinspångRPB8, FV/1 B01:08.98 
2369Kjell SvenssonSWEAnderstorp RCAnderstorpRPB9, FV/1 B01:10.01 
2463Bo PetterssonSWERHKUppsalaRPB10, FV/1 B01:10.41 
2575Kent BaeckSWERHKÅhusRSM-Tasco11, FV/1 B01:17.34 

Tiderna är producerade av: Sörliden

Design by Bloms IT