EM Oldtimer Festival Anderstorp 2000
Standard-1965, Race, 8 varv

Serie:
RHK
Bana:
Anderstorp Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 3 juni 2000
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
32.2 km
Snabbaste varv:
1:57.823, Tommy Brorsson
Domare:
John Felix
Klass:
1000cc Period F
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT2-5 E ö1000cc
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lotta Mortensson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
163Tommy BrorssonSWEHyllinge MSÖrkelljungaFord Cortina Lotus1, CT8 F01:57.82315:52.9638 Hall Racing
252Christer JohanssonSWEWäxjö MSVäxjöFord Cortina Lotus2, CT8 F01:58.9516:03.216810.253Bilsport & MC Specialförsäkringar
388Ola ÅkessonSWERHKLöddeköpingeBMW 1800 Ti1, CT9 F01:59.53416:10.85817.887 
462Thomas ThelinSWEBMK UddevallaSmålandsstenarFord Cortina Lotus3, CT8 F01:59.58516:11.485818.522 
555Tomas HallSWEFalkenbergs MKFalkenbergFord Cortina Lotus4, CT8 F02:00.816:18.515825.552Hall Racing
691Bo A BergströmSWERHKLindesbergFord Mustang1, CT10 F02:00.99416:25.123832.16Trygg Hansa AB
742Niklas JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpAustin Cooper S1, CT7 F02:01.84416:29.467836.504Keeper Motorsport
860Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MSFjugestaFord Cortina Lotus5, CT8 F02:02.3916:30.786837.823 
948Hans SöderholmSWERHKVårbyBMC Cooper S2, CT7 F02:02.57216:33.886840.923 
1069Christer NordlundSWESSKVärmdöFord Cortina Lotus6, CT8 F02:02.49116:40.032847.069 
1159Sören JohanssonSWEKarlskoga MFÖstansjöFord Cortina Lotus7, CT8 F02:03.15516:41.797848.834 
1238Nils HolmerSWERHKStockholmAustin Cooper S3, CT7 F02:03.06816:42.571849.608Keeper Motorsport
1324Sebastian WrethagenSWESSKStockholmAustin Cooper S4, CT7 F02:03.81916:47.073854.11SW Race Cars
1441Tommy JagerwallSWEHässleholms MKHässleholmBMC Cooper S5, CT7 F02:04.03816:51.229858.266Nikon Cameras Sweden
1549Yngve GustavssonSWESkepptuna MKUpplands VäsbyMorris Cooper S6, CT7 F02:04.24116:52.015859.052 
16102Tomas GustavssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarFord Mustang2, CT10 F02:03.11117:05.51181:12.548 
1771Anders HylénSWEBoxholms MKBoxholmVolvo Amazon (122S)2, CT9 F02:06.07417:12.04481:19.081 
1872Uno SvenssonSWEHällefors MKHälleforsVolvo Amazon (122S)3, CT9 F02:06.93817:12.11581:19.152Skiffertak AB
1935Gunnar DahlgrenSWEBMC MSCBålstaAustin Cooper S7, CT7 F02:08.76617:29.06581:36.102 
2031Max ViebkeSWEHyllinge MSKlippanAustin Cooper S8, CT7 F02:08.84917:31.35981:38.396 
215Olof "Olle" EkmanSWEStenungsunds MSÖdsmålVolvo PV 5441, CT2-5 E02:09.84417:38.83181:45.868 
2279Dan JohanssonSWESäffle MCKarlstadVolvo Amazon (122S)4, CT9 F02:11.13617:44.7181:51.747 
2328Joakim ElanderSWEKatrineholms MKVallaNSU Prinz 10001, CT6 F02:09.32417:44.87581:51.912 
2481Jan-Ove JohanssonSWEHallsbergs MKHallsbergVolvo Amazon (122S)5, CT9 F02:15.161 71v 
2584Hakon MörnerSWERHKS:t AnnaVolvo Amazon (122S)6, CT9 F02:15.748 71v 
2619Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport2, CT6 F02:22.97 71v 
2747Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaBMC Cooper S9, CT7 F02:04.209 7DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF39Gerhard CarlsonSWESVKGFrillesåsFord Anglia, CT7 F02:16.484 3 
DNF99Håkan RicknäsSWERHKEkeröFord Falcon Sprint, CT10 F02:00.942 3 
DNS40Carl von HeidenstamSWERHKVagnhäradAustin Cooper S, CT7 F   
DNF68Jonas ModinSWEMS StockholmGrödingeFord Cortina GT, CT8 F   
DNS94Tommy JohanssonSWERHKVaxholmFord Falcon Sprint, CT10 F   
DNS96Magnus KarlssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarFord Mustang, CT10 F   

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT