EM Oldtimer Festival Anderstorp 2000
Standard-1965, Race, 8 varv

Serie:
RHK
Bana:
Anderstorp Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 3 juni 2000
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
32.2 km
Snabbaste varv:
1:57.823, Tommy Brorsson
Domare:
John Felix
Klass:
1000cc Period F
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT2-5 E ö1000cc
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lotta Mortensson


Visa standardlista


STD-65 CT10 F ö2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
191Bo A BergströmSWERHKLindesbergFord Mustang1, CT10 F02:00.99416:25.1238 Trygg Hansa AB
2102Tomas GustavssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarFord Mustang2, CT10 F02:03.11117:05.511840.388 
 99Håkan RicknäsSWERHKEkeröFord Falcon Sprint0, CT10 F02:00.942 3DNF 
 94Tommy JohanssonSWERHKVaxholmFord Falcon Sprint0, CT10 F  DNS 
 96Magnus KarlssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarFord Mustang0, CT10 F  DNS 


STD-65 CT7 F 1001-1300

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
142Niklas JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpAustin Cooper S1, CT7 F02:01.84416:29.4678 Keeper Motorsport
248Hans SöderholmSWERHKVårbyBMC Cooper S2, CT7 F02:02.57216:33.886804.419 
338Nils HolmerSWERHKStockholmAustin Cooper S3, CT7 F02:03.06816:42.571813.104Keeper Motorsport
424Sebastian WrethagenSWESSKStockholmAustin Cooper S4, CT7 F02:03.81916:47.073817.606SW Race Cars
541Tommy JagerwallSWEHässleholms MKHässleholmBMC Cooper S5, CT7 F02:04.03816:51.229821.762Nikon Cameras Sweden
649Yngve GustavssonSWESkepptuna MKUpplands VäsbyMorris Cooper S6, CT7 F02:04.24116:52.015822.548 
735Gunnar DahlgrenSWEBMC MSCBålstaAustin Cooper S7, CT7 F02:08.76617:29.065859.598 
831Max ViebkeSWEHyllinge MSKlippanAustin Cooper S8, CT7 F02:08.84917:31.35981:01.892 
947Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaBMC Cooper S9, CT7 F02:04.209 7DNF 
 39Gerhard CarlsonSWESVKGFrillesåsFord Anglia0, CT7 F02:16.484 3DNF 
 40Carl von HeidenstamSWERHKVagnhäradAustin Cooper S0, CT7 F  DNS 


STD-65 CT8 F 1301-1600

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
163Tommy BrorssonSWEHyllinge MSÖrkelljungaFord Cortina Lotus1, CT8 F01:57.82315:52.9638 Hall Racing
252Christer JohanssonSWEWäxjö MSVäxjöFord Cortina Lotus2, CT8 F01:58.9516:03.216810.253Bilsport & MC Specialförsäkringar
362Thomas ThelinSWEBMK UddevallaSmålandsstenarFord Cortina Lotus3, CT8 F01:59.58516:11.485818.522 
455Tomas HallSWEFalkenbergs MKFalkenbergFord Cortina Lotus4, CT8 F02:00.816:18.515825.552Hall Racing
560Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MSFjugestaFord Cortina Lotus5, CT8 F02:02.3916:30.786837.823 
669Christer NordlundSWESSKVärmdöFord Cortina Lotus6, CT8 F02:02.49116:40.032847.069 
759Sören JohanssonSWEKarlskoga MFÖstansjöFord Cortina Lotus7, CT8 F02:03.15516:41.797848.834 
 68Jonas ModinSWEMS StockholmGrödingeFord Cortina GT0, CT8 F  DNF 


STD-65 CT9 F 1601-2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
188Ola ÅkessonSWERHKLöddeköpingeBMW 1800 Ti1, CT9 F01:59.53416:10.858  
271Anders HylénSWEBoxholms MKBoxholmVolvo Amazon (122S)2, CT9 F02:06.07417:12.04481:01.194 
372Uno SvenssonSWEHällefors MKHälleforsVolvo Amazon (122S)3, CT9 F02:06.93817:12.11581:01.265Skiffertak AB
479Dan JohanssonSWESäffle MCKarlstadVolvo Amazon (122S)4, CT9 F02:11.13617:44.7181:33.86 
581Jan-Ove JohanssonSWEHallsbergs MKHallsbergVolvo Amazon (122S)5, CT9 F02:15.161 71 v 
684Hakon MörnerSWERHKS:t AnnaVolvo Amazon (122S)6, CT9 F02:15.748 71 v 


1000cc Period F

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
128Joakim ElanderSWEKatrineholms MKVallaNSU Prinz 10001, CT6 F02:09.32417:44.8758  
219Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport2, CT6 F02:22.97 71 v 


STD-65 CT2-5 E ö1000cc

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
15Olof "Olle" EkmanSWEStenungsunds MSÖdsmålVolvo PV 5441, CT2-5 E02:09.84417:38.8318  

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT