STCC-Final Mantorp 2000 Grande Finale
JTCC, Heat 2, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Söndag 10 september 2000
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
JTCC
Längd i km:
31.06 km
Snabbaste varv:
1:37.237, Daniel Haglöf
Domare:
Lars Österlind
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
JTCC
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
22000
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendts

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
127Henrik VärmanSWEFinnskoga MKSunneVolvo S4001:37.72816:26.42610 Helmia Motorsport AB
25Edward SandströmSWESMK MotalaMotalaVolvo S4001:37.45116:27.9771001.551Recab Racing
38Daniel HaglöfSWEKAKStockholmVolvo S4001:37.23716:28.0011001.575 
434Daniel AnderssonSWELudvika MSLudvikaVolvo S4001:37.50216:28.2841001.858Cooper Ejes Racing
57Jens HellströmSWEMantorps MKJärfällaVolvo S4001:37.95316:29.811003.384Future Team
617Erik AnderssonSWESMK HedemoraHedemoraVolvo S4001:37.84916:31.3131004.887Hedemora International Raceway
716Fredrik HägerSWERHKVikingstadVolvo S4001:38.07116:33.1781006.752Dimas AB
832Jimmy JohanssonSWEStenungsunds MSHenånVolvo S4001:38.23216:35.4031008.977Jola Racing Team
931Jimmy DahlgrenSWEUlricehamns MKBoråsVolvo S4001:38.23716:36.8431010.417Skydda Racing Team
1022Claes HoffstenSWEClub Alfa Romeo SveziaHandenVolvo S4001:38.2816:40.1591013.733Fredrik Racing Team
1112Tony EngströmSWESMK HedemoraSäterVolvo S4001:38.17316:40.3161013.89SITTAB Stol AB
1221Pierre FalckSWETeam 13JonseredVolvo S4001:38.63516:40.6741014.248 
1318Antti TuomainenFINTornion UATornioVolvo S4001:38.22216:40.9451014.519Jan Lindblom Racing
1414Helena Häger (Larsson)SWERHKVikingstadVolvo S4001:38.36416:41.2791014.853Lars Lap KB
1535Jens JonssonSWEMalmö AKSvedalaVolvo S4001:38.32116:41.6521015.226 
1626Stefan SöderbergSWESandvikens MKGävleVolvo S4001:38.24816:48.9691022.543Värmdö Tekniska Gymnasium
1733Stefan LiljestedtSWEMK SpeedSorundaVolvo S4001:38.72216:49.1731022.747Fredrik Racing Team
1824Anders ThiménSWEVärmdö MKVärmdöVolvo S4001:39.61216:57.971031.544Värmdö Tekniska Gymnasium
1937Mikael ErikssonSWEJämtlands MKÖstersundVolvo S4001:39.89516:59.3471032.921 
2029Fredrik HåkanssonSWENorbergs MKVirsboVolvo S4001:38.71213:29.2518DNFSören Håkansson Produkt AB
2119Mårten SahlströmSWEKalmar MKKalmarVolvo S4001:37.64516:54.39282v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF23Sebastian MalmSWEMK SpeedSorundaVolvo S4001:38.60605:10.504Fredrik Racing Team
DNF36Kaj SjunnessonSWESMK TrollhättanGrästorpVolvo S4001:38.54111:49.375 


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
38Daniel Haglöf2,1 sek tidstillägg.

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT