RHK & SPVM Mantorp 2001 Vårträffen
Formel Äldre, Race, 12 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Söndag 6 maj 2001
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Äldre
Längd i km:
37.272 km
Snabbaste varv:
1:36.452, Michaela Månlycke (Axelsson)
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Formula Junior E
Formula Junior F
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Solveig Behrendtz

Extra information:
Tyvärr saknar vi kvallistor och originallistor från racet.

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
152Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövLotus 181, FJ/101:36.45219:37.3812  
253Anders EricssonSWERHKBälingeLola Mk51, FJ/201:37.00720:09.131231.75 
385Axel G MadsenSWEGränna MKGrännaBMVee1, FV/1 C01:40.63420:30.0721252.692 
484Sven-Erik "Svenna" HedmanSWESandvikens MKSandvikenKaimann2, FV/1 C01:40.97220:34.4891257.109 
597Sven-Åke "Billebergar´n" SvenssonSWEHyllinge MSBillebergaAustro Vau3, FV/1 C01:40.80420:35.6821258.302 
690Thomas NybergSWEÄlmhults MKÄlmhultHansen Mk IV4, FV/1 C01:42.47420:52.412121:15.032 
792Ulf PetterssonSWERHKVärnamoBMVee5, FV/1 C01:41.32421:02.809121:25.429 
886Lars G LjungmanSWERHKHöllvikenHansen Mk II6, FV/1 C01:43.79821:05.88121:28.5 
993Seved LundbergSWERHKStockholmRPB7, FV/1 C01:44.473 111v 
1071Jonas AnderssonSWEAnderstorp RCVärnamoAlvenius1, FV/1 B01:45.058 111v 
1172Morgan WibergSWEHyllinge MSÅstorpRPB2, FV/1 B01:46.537 111v 
1264Bengt GelotteSWEKolsva MSUppsalaRPB3, FV/1 B01:46.871 111v 
1377Louis Banka JohnsonSWEHyllinge MSMalmöDolling4, FV/1 B01:46.335 111vÅhus Racing Team
1481Catharina HansenSWEHyllinge MSGöteborgHansen Mk III8, FV/1 C01:44.511 111v 
1576Sven-Göran BerggrenSWEFinspångs MSFinspångRPB5, FV/1 B01:50.79 111v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF91Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpGMS III, FV/1 C01:45.888  
DNF95Karin HansenSWEHyllinge MSGöteborgHansen Mk IV, FV/1 C01:43.202  
DNF96Olle GrimstedtSWEAnderstorp RCForshedaAustro Vau, FV/1 C01:46.227  
DNF99Lars-Göran SjöbergSWERHKFinspångVeemax, FV/1 C   

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT