STCC Mantorp 2001
STCC, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Lördag 19 maj 2001
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:18.777, Carl Rosenblad
Domare:
Hans Hillebrink
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Privatförar Cupen
Pole Position:
#1 Carl Rosenblad
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendts

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
11Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST1, STCC01:18.777Crawford Nissan Racing
27Tomas NyströmSWEMK RimoRimboNissan Primera ST2, STCC01:18.968Crawford Nissan Racing
38Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST3, STCC01:19.039KMS-Kristoffersson Motorsport
44Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S404, STCC01:19.148Flash Engineering
512Pontus MörthSWEKils MK BilKilOpel Vectra5, STCC01:19.191Opel Team Sweden
63Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S406, STCC01:19.25Flash Engineering
736Niklas LovénSWEAnderstorp RCVäxjöVauxhall Vectra7, STCC01:19.466Öhmans Fondkommission/PTR
828Thed Björk Bang-MelchiorSWEKarlskoga MFKarlskogaAudi A4 Quattro ST8, STCC01:19.529KMS-Kristoffersson Motorsport
926Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST1, PC01:19.595Brovallen Motorsport AB
1014Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 1569, STCC01:19.707NK Motorsport Sweden
1127Mattias AnderssonSWEÅtvidabergs MKLinköpingVauxhall Vectra10, STCC01:19.817Öhmans Fondkommission/PTR
1210Jan LindblomSWEKAKBorlängeVolvo S4011, STCC01:19.849Agrol-Swecon Worldcom Racing
1320Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E362, PC01:20.528Georg Bakajev Motorsport
1425"Doktor" Lennart PehrsonSWEKAKEnebybergAudi A4 Quattro ST3, PC01:20.827Podium/Ferrita Racing
1513Magnus "Kroken" KrokströmSWESkene MSKinnaAudi A4 Quattro ST4, PC01:20.9krokström.se
1617Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus5, PC01:20.965DC Motorsport
1716Fredrik SundbergSWEKalmar SVKLjungbyholmVolvo S406, PC01:21.082Sundberg Motorsport
1815Anders HammerSWETomelilla MKKöpingebroAudi A4 Quattro ST7, PC01:21.955Toshiba Racing
1911Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord12, STCC01:24.633Svenska Honda Bilimport


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS18Marcus GustavssonSWEHyllinge MSVinslövAlfa Romeo 156, STCC Euroracing
DNS31Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaFord Mondeo ST, STCC www.bohlinracing.nu

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT