Falkenberg Classic Final 2019
Roadsport AB, Heat 1, 20 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 21 september 2019
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Roadsport AB
Längd i km:
36.52 km
Snabbaste varv:
49.018, Dag Löfqvist
Domare:
Börje Blomén
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Roadsport A
Roadsport B
Verktygsboden Modsport III
Pole Position:
#30 Dag Löfqvist
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
130Dag LöfqvistSWEMSCCHjärnarpR1 Seven1, A49.01816:35.73920  
241Björn AxelssonSWEMK ScandiaNyköpingAlfa Romeo 2000 GTV2, A50.59317:04.1262028.387NG Racing
315Magnus MårtensonSWEMSCCHöllvikenMk Indy/Morty 73, A50.41617:15.3492039.61 
413Gunnar ÖstlundSWEBMW CSMKarlskogaBMW M3 E464, A50.71517:15.8012040.062 
53Kent "Nisse" HellqvistSWESVKGLindomeLotus Super 75, A50.86617:19.1532043.414 
648Jonas JonssonSWELinköpings MSNorrköpingMk Indy 71, B50.81917:19.7812044.042Röjmon Racing
789Michael StegmannDENHMS - DKVedbaekDatsun 240Z2, B50.84617:22.2092046.47 
828Björn NymanSWESVKGVänersborgCaterham 76, A51.42816:38.76191v 
981Ulf AnderssonSWEFalkenbergs MKUgglarpMazda MX-53, B51.92616:44.244191vLassagård Racing Team
1059Max LindblomSWEKarlskoga MFKarlstadTriumph TR24, B51.79616:44.788191v 
1146Rickard ThornbergSWEFalkenbergs MKFalkenbergOpel Speedster5, B51.94216:54.076191v 
1282Anders TräffSWEMX-5 RCEnköpingMazda MX-51, MIII52.40816:55.902191v 
1347Janne MurvikSWESVKGPartilleMazda MX-56, B52.22816:56.574191v 
1485Lars OlssonSWEToarps MKMålsrydMazda MX-52, MIII51.9216:56.839191vBorås Gentlemen Racing Team
1577Anders EkdahlSWEÖstgöta SKLinköpingGinetta G203, MIII52.33417:04.879191v 
1675Petter SångbergSWEMX-5 RCBoråsMazda MX-54, MIII52.5217:05.326191vBorås Gentlemen Racing Team
17148Tommy FinellSWEMX-5 RCTäbyMazda MX-57, B52.9817:15.006191v 
1991Gustav LarssonSWELessebo MKSkruvGinetta G205, MIII52.24617:24.238191v 
2074Thomas HenrikssonSWEPCS RacingSkärhamnGinetta G206, MIII53.79616:37.771182v 
2194Lennart KrügerSWEFalkenbergs MKHåltaMazda MX-58, B53.56616:38.628182vTeam Hybris
2296Andreas EkvallSWEEskilstuna MKHallstahammarBMW E367, MIII52.49816:41.115182v 
2467Rolf DawidzonSWEMSCCVejbystrandMG GTS9, B55.58317:14.984182v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF72Fredrik NordlanderSWEMSCCVejbystrandMazda MX-5, MIII53.12608:28.6639Vejby Racing
DNS70Daniel NymanSWEToarps MKBoråsMazda MX-5, MIII  Borås Gentlemen Racing Team

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT