Mantorp Classic Festival 2019
Formel Vee, Kval

Serie:
RHK
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Lördag 24 augusti 2019
Tävlingsledare:
Max Lundgren
Heat:
Formel Vee
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:34.664, Reine Bergström
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Formula Junior E
Formula Junior F
Nordisk Special
Pole Position:
#9 Reine Bergström
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Yvonne Bjärud

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
19Reine BergströmSWEHällefors MK
HälleforsSpider-BMC MkII1, FJ/201:34.664 
266Petter HuseNORNSK
HaslumFocus Mk IV2, FJ/201:34.794 
394Hans HillebrinkSWEKAK
SigtunaLotus 20 D13, FJ/201:35.43 
484Johan LundSWEVästerås MS
VästeråsMotul1, FV/1 C01:36.055 
522Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpFinnVau2, FV/1 C01:36.747 
689Lars OhlssonSWEMora MK
OrsaVeemax3, FV/1 C01:36.807 
792Claudio MenchiniSWEKarlskoga MF
KarlstadVeemax4, FV/1 C01:37.071 
853Pontus BencsikSWESvedala MK
ÅsljungaScalex5, FV/1 C01:38.226Team Holy Motors
991Richard ”Lillen” PerssonSWETomelilla MK
SmedstorpGMS III6, FV/1 C01:38.48 
1088Per-Åke BeijerstenSWESMK Uppsala
UppsalaRPB7, FV/1 C01:38.52 
1171Anders TjärnlundSWESVKG
SäröRPB1, FV/1 B01:39.626 
1226Erik JonssonSWEHamrånge MK
OckelboHansen Mk IV8, FV/1 C01:39.737 
1385Axel G MadsenSWEGränna MK
GrännaBMVee9, FV/1 C01:39.987 
1458Magnus RugsveenSWEMSCC
TomelillaBROKE2, FV/1 B01:40.378 
1561Jan LindqvistSWEMSK Kvarnvingarna
VästeråsBeach Car3, FV/1 B01:41.043 
1612Tommy JohanssonSWERHK
TomelillaKaimann10, FV/1 C01:43.519 
1721Fredrik BolanderSWERHK
RosersbergElva 100-BMC1, FJ/101:43.729 
1824Thomas LundströmSWERHK
BurträskRPB 4, FV/1 B01:44.194Team RPB
1977Louis Banka JohnsonSWEHyllinge MS
ÅhusDolling5, FV/1 B01:44.268Åhus Racing Team
2070Göran TjärnlundSWESVKG
SexdregaRPB6, FV/1 B01:44.299 
2111Paulina NilssonSWEHyllinge MS
TomelillaKaimann11, FV/1 C01:46.439 
2263Nicklas BencsikSWESvedala MK
ÅsljungaHallberg Special7, FV/1 B01:47.849Team Holy Motors
2344Suzanne QvistSWETomelilla MK
Sankt OlofKarolin8, FV/1 B01:48.88 
2469Glenn KellerssonSWETomelilla MK
Sankt OlofBeach Car9, FV/1 B01:49.308 
2582Mats E JonssonSWEHärnösands MK
GraningeVeemax MkIII12, FV/1 C01:50.976 
2660Ulf PetterssonSWERHK
VärnamoLola Mk34, FJ/201:53.915 
2757Frank HögmanSWEMK Kopparberg
LindesbergFord Järbo V8 Ardun1, NSP02:03.06 

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB