Mantorp Classic Festival 2019
Formel Vee, Heat 2, 12 varv

Serie:
RHK
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Söndag 25 augusti 2019
Tävlingsledare:
Max Lundgren
Heat:
Formel Vee
Längd i km:
37.272 km
Snabbaste varv:
1:34.65, Hans Hillebrink
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Formula Junior E
Formula Junior F
Nordisk Special
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Yvonne Bjärud

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
19Reine BergströmSWEHällefors MK
HälleforsSpider-BMC MkII1, FJ/201:34.95419:28.79412  
289Lars OhlssonSWEMora MK
OrsaVeemax1, FV/1 C01:36.71719:37.2091208.415 
384Johan LundSWEVästerås MS
VästeråsMotul2, FV/1 C01:36.83819:39.6131210.819 
491Richard ”Lillen” PerssonSWETomelilla MK
SmedstorpGMS III3, FV/1 C01:37.67619:59.3671230.573 
588Per-Åke BeijerstenSWESMK Uppsala
UppsalaRPB4, FV/1 C01:38.07420:00.2761231.482 
653Pontus BencsikSWESvedala MK
ÅsljungaScalex5, FV/1 C01:37.9520:01.3091232.515Team Holy Motors
761Jan LindqvistSWEMSK Kvarnvingarna
VästeråsBeach Car1, FV/1 B01:37.9920:01.3191232.525 
826Erik JonssonSWEHamrånge MK
OckelboHansen Mk IV6, FV/1 C01:41.42320:41.6121:12.806 
992Claudio MenchiniSWEKarlskoga MF
KarlstadVeemax7, FV/1 C01:41.52820:48.078121:19.284 
1024Thomas LundströmSWERHK
BurträskRPB 2, FV/1 B01:43.43820:53.655121:24.861Team RPB
1185Axel G MadsenSWEGränna MK
GrännaBMVee8, FV/1 C01:41.40718:59.67211DNF 
1211Paulina NilssonSWEHyllinge MS
TomelillaKaimann9, FV/1 C01:45.26719:41.623111v 
1344Suzanne QvistSWETomelilla MK
Sankt OlofKarolin3, FV/1 B01:44.70119:42.629111v 
1463Nicklas BencsikSWESvedala MK
ÅsljungaHallberg Special4, FV/1 B01:44.92219:44.082111vTeam Holy Motors
1570Göran TjärnlundSWESVKG
SexdregaRPB5, FV/1 B01:44.98719:44.921111v 
1621Fredrik BolanderSWERHK
RosersbergElva 100-BMC1, FJ/101:45.43919:53.06111v 
1769Glenn KellerssonSWETomelilla MK
Sankt OlofBeach Car6, FV/1 B01:48.3820:24.756111v 
1857Frank HögmanSWEMK Kopparberg
LindesbergFord Järbo V8 Ardun1, NSP02:07.99820:58.70393v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF58Magnus RugsveenSWEMSCC
TomelillaBROKE, FV/1 B01:38.46714:05.3198 
DNF66Petter HuseNORNSK
HaslumFocus Mk IV, FJ/201:35.28211:29.6897 
DNF82Mats E JonssonSWEHärnösands MK
GraningeVeemax MkIII, FV/1 C01:49.52511:20.5886 
DNF71Anders TjärnlundSWESVKG
SäröRPB, FV/1 B01:38.95808:52.7765 
DNF94Hans HillebrinkSWEKAK
SigtunaLotus 20 D1, FJ/201:34.6506:26.7014 
DNF22Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpFinnVau, FV/1 C01:37.14903:21.0452 
DNS12Tommy JohanssonSWERHK
TomelillaKaimann, FV/1 C   
DNS60Ulf PetterssonSWERHK
VärnamoLola Mk3, FJ/2   
DNS77Louis Banka JohnsonSWEHyllinge MS
ÅhusDolling, FV/1 B  Åhus Racing Team


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNF66Petter HuseDrive through p g a tjuvstart.
DNF94Hans HillebrinkAvåkning

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT