Mantorp Classic Festival 2019
Formel Vee, Heat 1, 12 varv

Serie:
RHK
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Lördag 24 augusti 2019
Tävlingsledare:
Max Lundgren
Heat:
Formel Vee
Längd i km:
37.272 km
Snabbaste varv:
1:34.751, Hans Hillebrink
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Formula Junior E
Formula Junior F
Nordisk Special
Pole Position:
#94 Hans Hillebrink
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Yvonne Bjärud

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
194Hans HillebrinkSWEKAK
SigtunaLotus 20 D11, FJ/201:34.75118:47.63812  
266Petter HuseNORNSK
HaslumFocus Mk IV2, FJ/201:34.90118:49.8571202.219 
39Reine BergströmSWEHällefors MK
HälleforsSpider-BMC MkII3, FJ/201:35.50818:57.4941209.856 
489Lars OhlssonSWEMora MK
OrsaVeemax1, FV/1 C01:36.35519:09.1841221.546 
584Johan LundSWEVästerås MS
VästeråsMotul2, FV/1 C01:36.3919:09.4661221.828 
622Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpFinnVau3, FV/1 C01:36.69319:10.3561222.718 
788Per-Åke BeijerstenSWESMK Uppsala
UppsalaRPB4, FV/1 C01:38.73619:33.9621246.324 
891Richard ”Lillen” PerssonSWETomelilla MK
SmedstorpGMS III5, FV/1 C01:38.68919:34.0131246.375 
953Pontus BencsikSWESvedala MK
ÅsljungaScalex6, FV/1 C01:38.68319:36.0081248.37Team Holy Motors
1026Erik JonssonSWEHamrånge MK
OckelboHansen Mk IV7, FV/1 C01:39.54519:44.9661257.328 
1158Magnus RugsveenSWEMSCC
TomelillaBROKE1, FV/1 B01:39.32519:45.0381257.4 
1271Anders TjärnlundSWESVKG
SäröRPB2, FV/1 B01:39.54619:45.4761257.838 
1361Jan LindqvistSWEMSK Kvarnvingarna
VästeråsBeach Car3, FV/1 B01:40.19419:54.161121:06.523 
1412Tommy JohanssonSWERHK
TomelillaKaimann8, FV/1 C01:41.56820:22.54121:34.902 
1524Thomas LundströmSWERHK
BurträskRPB 4, FV/1 B01:42.95321:10.556122:22.918Team RPB
1663Nicklas BencsikSWESvedala MK
ÅsljungaHallberg Special5, FV/1 B01:45.42719:19.214111vTeam Holy Motors
1770Göran TjärnlundSWESVKG
SexdregaRPB6, FV/1 B01:44.78719:20.286111v 
1844Suzanne QvistSWETomelilla MK
Sankt OlofKarolin7, FV/1 B01:45.21219:21.23111v 
1921Fredrik BolanderSWERHK
RosersbergElva 100-BMC1, FJ/101:45.51819:22.852111v 
2069Glenn KellerssonSWETomelilla MK
Sankt OlofBeach Car8, FV/1 B01:46.35319:48.919111v 
2157Frank HögmanSWEMK Kopparberg
LindesbergFord Järbo V8 Ardun1, NSP02:04.70820:01.72793v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF85Axel G MadsenSWEGränna MK
GrännaBMVee, FV/1 C01:39.58813:00.6398 
DNF11Paulina NilssonSWEHyllinge MS
TomelillaKaimann, FV/1 C01:45.69413:54.7928 
DNF82Mats E JonssonSWEHärnösands MK
GraningeVeemax MkIII, FV/1 C01:46.49106:53.2954 
DNS60Ulf PetterssonSWERHK
VärnamoLola Mk3, FJ/2   
DNS77Louis Banka JohnsonSWEHyllinge MS
ÅhusDolling, FV/1 B  Åhus Racing Team
DNS92Claudio MenchiniSWEKarlskoga MF
KarlstadVeemax, FV/1 C   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNS77Louis Banka JohnsonBilen dog på uppvärmningsvarvet.
DNS92Claudio MenchiniKörde i depå efter uppvärmningsvarvet.

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT