Mantorp Classic Festival 2019
Formel Ford 1600cc, Kval

Serie:
RHK
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Lördag 24 augusti 2019
Tävlingsledare:
Max Lundgren
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:28.169, Henry Sandblom
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Formula 3 1000cc (64-70)
Pole Position:
#55 Henry Sandblom
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Yvonne Bjärud

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
155Henry SandblomSWERHK
StockholmVan Diemen RF891, FF/2c J01:28.169Örby Gummi
264Oscar ThimSWEKatrineholms MK
ÅsbroVan Diemen RF862, FF/2c J01:28.332Thimbros Racing Team
369Dan LindblomSWEKarlskoga MF
FjugestaReynard 88F3, FF/2c J01:28.679 
450Nicklas NilssonSWERHK
SigtunaReynard 88F4, FF/2c J01:29.762 
565Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHK
GrimslövVan Diemen RF875, FF/2c J01:29.934S Wood
663John ThimSWEKatrineholms MK
EskilstunaVan Diemen RF866, FF/2c J01:29.935Thimbros Racing Team
746Anders ÖbergSWEKarlskoga MF
DegerforsImage FF41, FF/2b I01:30.063 
816Henrik HanssonSWEMSCC
GråboLotus 611, FF/1 G01:30.444 
926Håkan BengtssonSWERHK
FarstaRoyale RP211, FF/2a H01:30.853 
1068Leif ThimSWERHK
FlenReynard 84F7, FF/2c J01:30.883Thimbros Racing Team
115Roger JohanssonSWESMK Uppsala
BjörklingeHansen Mk V1, FV/2 D01:32.589 
123Hans HillebrinkSWEKAK
SigtunaVeemax MkVIII2, FV/2 D01:33.022 
1323Björn OtterbergSWERHK
SkillingarydMerlyn Mk20A2, FF/1 G01:33.049 
1410Johan LundSWEVästerås MS
VästeråsRSM TASCO HT3, FV/2 D01:33.201 
1529Björn JohanssonSWENybro AC
MåleråsTiga FF772, FF/2b I01:34.684 
1680Bert LundgrenSWERHK
NorsborgVan Diemen RF878, FF/2c J01:37.02 
1713Morten PedersenNORHistorisk Racing Norge
HvasserMerlyn Mk242, FF/2a H01:37.913 
182Christer SkabySWERHK
HörbyVeemax4, FV/2 D01:40.337 
1951Jørn BoldingDENHMS - DK
GentofteLotus 513, FF/1 G01:40.605 
2048Gunnar GustafssonSWEFalkenbergs MK
FlodaVan Diemen RF859, FF/2c J01:41.414 
2174Clas-Göran PettersonSWEAnderstorp RC
ÅkersbergaFocus Mk41, F3/201:41.828Pettersson och Söner
2270Tom RotsmanSWERHK
ÖsterskärTecno 682, F3/201:52.097 
2315Keld TopholmDENHMS - DK
GentofteAlexis Mk154, FF/1 G01:56.056 

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB