Kanonloppet Karlskoga 2019
Porsche Carrera Cup Scandinavia, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Scandinavian Racing League
Bana:
Gelleråsen Arena
Tävlingsdatum:
Lördag 17 augusti 2019
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Porsche Carrera Cup Scandinavia
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:11.911, Roar Lindland
Domare:
Emma Malmros
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Porsche Carrera Cup Scandinavia
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
112Roar LindlandNORNMK KonsmoLyngdalPorsche 991 Cup II01:11.911WestCoast Racing
214Robin HanssonSWETeam 13KullavikPorsche 991 Cup II01:12.073Fragus Motorsport
31Lukas SundahlSWEWäxjö MSVäxjöPorsche 991 Cup II01:12.157Sundahl Racing
492Anton MarklundSWEBolidens MSBolidenPorsche 991 Cup II01:12.334Marklund Motorsport
569Hugo NermanSWEHelsingborgs KKRydebäckPorsche 991 Cup II01:12.607WestCoast Racing
627Edvin HellstenSWEKAKHovåsPorsche 991 Cup01:12.617Nova Racing
759Lars Bertil RantzowSWEHyllinge MSBåstadPorsche 991 Cup II01:12.686Mtech Competition
811Pontus FredricssonSWEKAKSkogåsPorsche 991 Cup II01:12.722Fragus Motorsport
942Christoffer BergströmSWESSKHässelbyPorsche 991 Cup II01:12.756Team Pampas
1021Magnus ÖhmanSWEKAKSolnaPorsche 991 Cup II01:12.823Mtech Competition
1197Jacques VilleneuveCAN Porsche 991 Cup II01:12.893Mtech Competition
129Thomas KarlssonSWEFalkenbergs MKUllaredPorsche 991 Cup II01:12.949Mtech Competition
1339Hugo AnderssonSWEKAKTäbyPorsche 991 Cup01:12.983PWR Racing Customer Team
1495Patrik SkoogSWEKAKTorshällaPorsche 991 Cup01:13.313PFI Racing
1551Ole William NærsnesNORPCNHortenPorsche 991 Cup II01:13.316Jaffa Racing
16911Carl Philip BernadotteSWEKAKStockholmPorsche 991 Cup II01:13.419Mtech Competition
1747Fredrik RosSWESMK SundsvallSolnaPorsche 991 Cup01:13.649Steber Racing
185Roger HermansenNORKNA TelemarkSkienPorsche 991 Cup01:13.705Hermansen Racing
1960Franck ÅrhageSWEKatrineholms MKKatrineholmPorsche 991 Cup01:13.975Arhage Motorsport
2044Hampus HedinSWETeam 13MölndalPorsche 991 Cup II01:14.136Fragus Motorsport
21101Emil HeyerdahlNORNMK TrøgstadBjørkelangenPorsche 991 Cup01:14.176Team Greenpower
2210Krister Andero(Andersson)SWESSKFalköpingPorsche 991 Cup II01:14.468Prido Racing

Tiderna är producerade av: Motorsports & Event Timekeeping

Design by Bloms IT