Anderstorp Race Festival 2019
Porsche Carrera Cup Scandinavia, Heat 2, 11 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Scandinavian Racing League
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 2 juni 2019
Tävlingsledare:
Mathilda Ruhter
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Porsche Carrera Cup Scandinavia
Längd i km:
44.275 km
Snabbaste varv:
1:34.478, Linus Lundqvist
Domare:
Emma Malmros
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Porsche Carrera Cup Scandinavia
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Charlotte Ruther

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
11Lukas SundahlSWEWäxjö MSVäxjöPorsche 991 Cup II01:34.77421:08.6511 Sundahl Racing
221Magnus ÖhmanSWEKAKSolnaPorsche 991 Cup II01:34.98121:09.4051100.755Mtech Competition
314Robin HanssonSWETeam 13KullavikPorsche 991 Cup II01:35.00521:10.2751101.625Fragus Motorsport
411Pontus FredricssonSWEKAKSkogåsPorsche 991 Cup II01:34.80721:11.331102.68Fragus Motorsport
5911Linus LundqvistSWEKAKTyresöPorsche 991 Cup II01:34.47821:11.9791103.329Mtech Competition
659Lars Bertil RantzowSWEHyllinge MSBåstadPorsche 991 Cup II01:34.55921:13.5061104.856Mtech Competition/Porsche C
739Hugo AnderssonSWEKAKTäbyPorsche 991 Cup01:35.74421:14.2131105.563PWR Racing Customer Team
812Roar LindlandNORNMK KonsmoLyngdalPorsche 991 Cup II01:34.83221:15.3071106.657WestCoast Racing
9101Emil HeyerdahlNORNMK TrøgstadBjørkelangenPorsche 991 Cup01:35.88121:16.5531107.903Team Greenpower
109Thomas KarlssonSWEFalkenbergs MKUllaredPorsche 991 Cup II01:35.78921:17.7341109.084Mtech Competition
1192Anton MarklundSWEBolidens MSBolidenPorsche 991 Cup II01:35.53621:18.3921109.742Marklund Motorsport
1242Christoffer BergströmSWESSKHässelbyPorsche 991 Cup II01:35.37421:19.4991110.849Team Pampas
1360Franck ÅrhageSWEKatrineholms MKKatrineholmPorsche 991 Cup01:36.75721:20.4871111.837Arhage Motorsport
1495Patrik SkoogSWEKAKTorshällaPorsche 991 Cup01:36.57221:21.5611112.911PFI Racing
1510Krister Andero(Andersson)SWESSKFalköpingPorsche 991 Cup II01:36.39421:22.3021113.652Prido Racing
1647Fredrik RosSWESMK SundsvallSolnaPorsche 991 Cup01:36.33321:25.0881116.438Steber Racing
177Johan AnderssonSWEKAKGöteborgPorsche 991 Cup II01:36.14421:26.2171117.567Fragus Motorsport
1844Hampus HedinSWETeam 13MölndalPorsche 991 Cup II01:36.40121:27.0971118.447Fragus Motorsport
1927Edvin HellstenSWEKAKHovåsPorsche 991 Cup01:37.03721:27.9371119.287Nova Racing
205Roger HermansenNORKNA TelemarkSkienPorsche 991 Cup01:36.76921:29.4331120.783Hermansen Racing
2169Hugo NermanSWEHelsingborgs KKRydebäckPorsche 991 Cup II01:34.95611:13.2537DNFWestCoast Racing


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DQ51Ole William NærsnesNORPCNHortenPorsche 991 Cup II01:35.19211:13.457Jaffa Racing
DNF84Paul BlomqvistNZLKAKStora MellösaPorsche 991 Cup01:36.9706:33.1794Marklund Motorsport


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
205Roger HermansenDrive Through p g a tjuvstart.
DQ51Ole William NærsnesDrive through pga tjuvstart + utesluten pga ignorering av svartflagg.

Tiderna är producerade av: Motorsports & Event Timekeeping

Design by Bloms IT