Anderstorp Race Festival 2019
Porsche Carrera Cup Scandinavia, Heat 1, 11 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Scandinavian Racing League
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 2 juni 2019
Tävlingsledare:
Mathilda Ruhter
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Porsche Carrera Cup Scandinavia
Längd i km:
44.275 km
Snabbaste varv:
1:34.196, Lukas Sundahl
Domare:
Emma Malmros
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Porsche Carrera Cup Scandinavia
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Charlotte Ruther

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
11Lukas SundahlSWEWäxjö MSVäxjöPorsche 991 Cup II01:34.19617:22.13611 Sundahl Racing
211Pontus FredricssonSWEKAKSkogåsPorsche 991 Cup II01:34.90917:26.6041104.468Fragus Motorsport
321Magnus ÖhmanSWEKAKSolnaPorsche 991 Cup II01:34.90617:27.3741105.238Mtech Competition
469Hugo NermanSWEHelsingborgs KKRydebäckPorsche 991 Cup II01:34.75417:32.2091110.073WestCoast Racing
514Robin HanssonSWETeam 13KullavikPorsche 991 Cup II01:34.57117:33.3641111.228Fragus Motorsport
659Lars Bertil RantzowSWEHyllinge MSBåstadPorsche 991 Cup II01:35.43717:36.7341114.598Mtech Competition/Porsche C
742Christoffer BergströmSWESSKHässelbyPorsche 991 Cup II01:35.46517:37.5251115.389Team Pampas
812Roar LindlandNORNMK KonsmoLyngdalPorsche 991 Cup II01:34.89917:37.7891115.653WestCoast Racing
927Edvin HellstenSWEKAKHovåsPorsche 991 Cup01:36.04117:40.6561118.52Nova Racing
1039Hugo AnderssonSWEKAKTäbyPorsche 991 Cup01:35.28517:46.4031124.267PWR Racing Customer Team
1192Anton MarklundSWEBolidens MSBolidenPorsche 991 Cup II01:35.96217:46.7291124.593Marklund Motorsport
1295Patrik SkoogSWEKAKTorshällaPorsche 991 Cup01:36.56517:47.3021125.166PFI Racing
13911Linus LundqvistSWEKAKTyresöPorsche 991 Cup II01:34.47117:48.5531126.417Mtech Competition
1460Franck ÅrhageSWEKatrineholms MKKatrineholmPorsche 991 Cup01:36.65517:49.8091127.673Arhage Motorsport
1547Fredrik RosSWESMK SundsvallSolnaPorsche 991 Cup01:36.80117:50.2621128.126Steber Racing
1684Paul BlomqvistNZLKAKStora MellösaPorsche 991 Cup01:36.717:50.6181128.482Marklund Motorsport
1751Ole William NærsnesNORPCNHortenPorsche 991 Cup II01:36.41318:09.2621147.126Jaffa Racing
1810Krister Andero(Andersson)SWESSKFalköpingPorsche 991 Cup II01:36.58118:11.641149.504Prido Racing
195Roger HermansenNORKNA TelemarkSkienPorsche 991 Cup01:36.51718:21.0491158.913Hermansen Racing
2044Hampus HedinSWETeam 13MölndalPorsche 991 Cup II01:37.12618:26.617111:04.481Fragus Motorsport
219Thomas KarlssonSWEFalkenbergs MKUllaredPorsche 991 Cup II01:34.89818:36.671111:14.535Mtech Competition


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF101Emil HeyerdahlNORNMK TrøgstadBjørkelangenPorsche 991 Cup 42:44.9022Team Greenpower
DNF7Johan AnderssonSWEKAKGöteborgPorsche 991 Cup II   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
195Roger Hermansen30 sekunders tillägg för omkörning på gulflagg.
514Robin HanssonVarning för ojuste körning.
2044Hampus Hedin30 sekunders tillägg för omkörning på gulflagg.
1751Ole William NærsnesDrive Through p g a tjuvstart.
13911Linus LundqvistVarning för ojuste körning.

Tiderna är producerade av: Motorsports & Event Timekeeping

Design by Bloms IT