Porsche, Formel & Ginetta Rudskogen 2019
Porsche Carrera Cup Scandinavia, Heat 2, 12 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Scandinavian Racing League
Bana:
Rudskogen
Tävlingsdatum:
Söndag 19 maj 2019
Tävlingsledare:
Ole Martin Langvold
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Porsche Carrera Cup Scandinavia
Längd i km:
38.604 km
Snabbaste varv:
1:25.244, Lukas Sundahl
Domare:
Thomas Michelsen
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Porsche Carrera Cup Scandinavia
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
11Lukas SundahlSWEWäxjö MSVäxjöPorsche 991 Cup II01:25.24421:25.56612 Sundahl Racing
214Robin HanssonSWETeam 13KullavikPorsche 991 Cup II01:25.48521:26.5791201.013Fragus Motorsport
359Lars Bertil RantzowSWEHyllinge MSBåstadPorsche 991 Cup II01:25.54321:27.3061201.74Mtech Competition/Porsche C
412Roar LindlandNORNMK KonsmoLyngdalPorsche 991 Cup II01:25.73921:28.4581202.892WestCoast Racing
569Hugo NermanSWEHelsingborgs KKRydebäckPorsche 991 Cup II01:25.55321:29.1361203.57WestCoast Racing
692Anton MarklundSWEBolidens MSBolidenPorsche 991 Cup II01:25.55921:29.6051204.039Marklund Motorsport
751Ole William NærsnesNORPCNHortenPorsche 991 Cup II01:25.71121:30.771205.204Jaffa Racing
821Magnus ÖhmanSWEKAKSolnaPorsche 991 Cup II01:25.76921:31.111205.544Mtech Competition
942Christoffer BergströmSWESSKHässelbyPorsche 991 Cup II01:26.18321:32.4951206.929Team Pampas
1047Fredrik RosSWESMK SundsvallSolnaPorsche 991 Cup01:26.25921:33.951208.384Steber Racing
119Thomas KarlssonSWEFalkenbergs MKUllaredPorsche 991 Cup II01:26.2821:34.3541208.788Mtech Competition
1239Hugo AnderssonSWEKAKTäbyPorsche 991 Cup01:25.84221:35.7251210.159PWR Racing Customer Team
135Roger HermansenNORKNA TelemarkSkienPorsche 991 Cup01:25.96421:36.7251211.159Hermansen Racing
1495Patrik SkoogSWEKAKTorshällaPorsche 991 Cup01:27.221:40.7911215.225PFI Racing
15101Emil HeyerdahlNORNMK TrøgstadBjørkelangenPorsche 991 Cup01:26.28821:40.9131215.347Team Greenpower
1684Paul BlomqvistNZLKAKStora MellösaPorsche 991 Cup01:26.27821:41.1261215.56Marklund Motorsport
1727Edvin HellstenSWEKAKHovåsPorsche 991 Cup01:25.91921:41.6911216.125Nova Racing
1860Franck ÅrhageSWEKatrineholms MKKatrineholmPorsche 991 Cup01:27.221:44.4241218.858Arhage Motorsport
1910Krister Andero(Andersson)SWESSKFalköpingPorsche 991 Cup II01:27.43921:45.2331219.667Krister Andero
2044Hampus HedinSWETeam 13MölndalPorsche 991 Cup II01:27.28821:45.7591220.193Fragus Motorsport


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF11Pontus FredricssonSWEKAKSkogåsPorsche 991 Cup II01:25.45902:47.2442Fragus Motorsport
DNF7Johan AnderssonSWEPCS RacingKvicksundPorsche 991 Cup 01:31.2071Fragus Motorsport

Tiderna är producerade av: Motorsports & Event Timekeeping

Design by Bloms IT